BALLKAN, 5 Mars 2023, 11:16

Aleksandër Vuçiç në “siklet” me Kosovën: Do përballemi me presione të vështira

Aleksandër Vuçiç në “siklet” me

Vuçiqi ka thënë se nuk është reale kjo, pasi që Gjermaninë e udhëheq Qeveria e Olaf Scholzit. Vuçiç, si zakonisht, ka paralajmëruar “presione të vështira për Serbinë”.

“Por, ne sigurisht do të përballemi me presione të vështira. Ka pasur shumë të pavërteta e gënjeshtra ditëve të fundit, pasi shumë ishin të zemëruar dhe po shpresonin që unë do të firmosi diçka dhe të mund të thonin se Serbia ka humbur. Por, ata kurrë nuk kanë qenë të shqetësuar për Serbinë, por për kolltukët e tyre dhe arkat e plota të cilat nuk i meritojnë”, ka thënë Vuçiq për gazetarët nga Doha.

Vuçiç ka thënë se situata sot është më ndryshe e se “27 shtete kanë tërhequr njohjen e Kosovës” në kohën e tij. Ai është pyetur edhe për deklaratën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, se “Vuçiç flet vetëm për Asociacionin”.

“Unë kam problem në të folur, ka të drejtë Kurti, qëndroj pas të drejtës ndërkombëtare, qëndroj prapa Kartës së OKB-së dhe i përmbahem marrëveshjeve të nënshkruara”, tha Vuçiç.

Presidenti i Serbisë ka folur edhe në lidhje me akuzat nga Rusia se Serbia ka dërguar armë në Ukrainë.

“Nuk kemi shitur asnjë armë, mjet apo municion as Rusisë e as Ukrainës. Ne kemi edhe autorizimin ‘përdoruesi i fundit’ dhe vetëm eksportojmë tek ata”, tha Vuçiç.

Duke iu përgjigjur akuzave se bëhet eksporti nëpërmjet Turqisë, ai tha se marrëveshjet janë që nuk mund të dërgohet municioni në vende tjera pa pëlqimin e Serbisë.