BALLKAN, 3 Mars 2023, 18:39

Opozita e Turqisë e ndarë në zgjedhjet presidenciale, partia IYI largohet nga koalicioni

Opozita e Turqisë e ndarë në zgjedhjet presidenciale, partia IYI

Udhëheqësja e krahut të djathtë të Partisë IYI të Turqisë, Meral Aksener, ka thënë se aleanca e opozitës me gjashtë parti në vend nuk pasqyron më vullnetin kombëtar, duke sinjalizuar tërheqjen e partisë së saj nga grupimi përpara zgjedhjeve të majit.

Aksener tha në një konferencë shtypi të premten se kandidatët presidencialë të propozuar nga Partia IYI, kryebashkiakët e Stambollit dhe Ankarasë, nuk u pranuan nga pesë partitë e tjera dhe u bëri thirrje kryebashkiakëve të bëjnë detyrën e tyre, në një ftesë të dukshme që ata të qëndrojnë si kandidatët.

Pesë partitë e tjera në aleancë kishin rënë dakord për Kemal Kilicdaroglu, kreun e opozitës kryesore, Partinë Popullore Republikane (CHP), si kandidatin e tyre të përbashkët për të sfiduar Presidentin Tayyip Erdogan në zgjedhjet e 14 majit.

Pas një takimi të enjten, aleanca kishte thënë se do të shpallte kandidatin e saj të përbashkët të hënën për të sfiduar Presidentin Rexhep Tajip Erdogan në zgjedhjet presidenciale, me pak më shumë se dy muaj para votimit në maj.

Megjithatë, pozicioni i Aksener tani mund ta bëjë edhe më të vështirë për opozitën që të mundë Erdoganin.

"Rrathët e qeverisë kanë kritikuar opozitën se nuk ka mundur të gjejë një kandidat të përbashkët presidencial deri më tani."

Ajo shtoi se për një kohë të gjatë ka pasur një ndarje të mendimeve në aleancën opozitare të përbërë nga gjashtë parti.

Aksener është kundër kandidaturës së Kilicdaroglu sepse ajo tha se sipas sondazheve të opinionit publik, ai nuk ka shumë shanse kundër ErdoganiT.