LIFESTYLE, 11 Maj 2023, 11:55

Albina Kelmendi me familjen përfaqësojnë Shqipërinë në Eurovision, të gjitha detajet çfarë pritet të ndodhë sonte

Albina Kelmendi me familjen përfaqësojnë Shqipërinë

Sonte, sytë e publikut europian janë përqendruar te gjysmëfinalja e dytë e Eurovizionit 2023 që po mbahet në Liverpool me pjesëmarrjen e 16 shteteve, përfshirë edhe vendin tonë. Ajo do të zhvillohet në M&S Bank Arena të Liverpool-it, një vend në zemër të qendrës së qytetit, i cili gjithashtu do të presë vetë finalen e madhe të Eurovizionit.

Gjysmë-finalja e dytë do të shfaqë një performancë të titulluar Music Unites Generations, në të cilën ish-përfaqësuesja ukrainase e Eurovizionit, Mariya Yaremchuk do të performojë disa këngë të brezave të ndryshëm.

Vendet e gjysmëfinales së dytë të Eurovizionit dhe rendi

1. Reiley – Breaking My Heart – Danimarkë

2. Zeshkane – E dashuara e ardhshme – Armenia

3. Theodor Andrei – DGT (Off and On) – Rumania

4.Alika – Urat – Estoni

5.Gustaph – Për shkak jush – Belgjikë

6. Andreë Lambrou – Break A Broken Heart – Qipro

7.Diljá – Fuqia – Islandë

8.Victor Vernicos – Çfarë thonë – Greqia

9.Blanka – Solo – Polonia

10.Joker Out – Carpe Diem – Sllovenia

11. Iru – Echo – Gjeorgjia

12. Jacks Piqued – Like An Animal – San Marino

13. Teya & Salena – Kush është Edgar? – Austria

14.Albina & Familja Kelmendi – Duje – Shqipëria

15.Monika Linkytė – Qëndro – Lituania

16. Voyager – Premtimi – Australia

Pra, vendi ynë do të jetë i 16-ti në radhë. Këngëtarja Albina Kelmendi së bashku me familjen e saj do të performojnë këngën “Duje”, e cila ka një tematikë tepër domethënëse, një këngë për dashurinë familjare.

Për muzikën e këngës është kujdesur Enis Mullaj, i njëjti ka bërë edhe miksimin dhe arazhmanin, teksti nga Eriona Rushiti ndërsa masterizimi nga ‘Babajim Studio’.

Kujtojmë që finalja e Madhe e Eurovizionit do të zhvillohet të shtunën më 13 maj në orën 20:00.