LIFESTYLE, 10 Maj 2023, 09:05

Nata e parë e Eurovision, ja shtetet e kualifikuara për finalen e madhe

Nata e parë e Eurovision, ja shtetet e kualifikuara për finalen e

Të martën mbrëma (9 maj) në Liverpul është mbajtur gjysmëfinalja e parë e festivalit evropian të këngës ‘Eurovision 2023’.

Në “Liverpool Arena” kanë interpretuar përfaqësuesit e 15 shteteve, të cilët kanë konkurruar për njërin nga 10 vendet për finalen e të shtunës.

Shtetet e kualifikuara për në finalen e madhe:

Kroacia | Let 3 – Mama SC!
Republika Çeke | Vesna – My Sister’s Crown
Zvicra| Remo Forrer – Watergun
Serbia | Luke Black – Samo Mi Se Spava
Suedia | Loreen – Tattoo
Finlanda | Kaarija – Cha Cha Cha
Portugalia | Mimicat – Ai Coracao
Norvegjia | Alessandra – Queen of Kings
Izraeli | Noa Kirel – Unicorn
Moldavia | Pasha Parfeni – Soarele si Luna

Gjysmëfinalja e dytë e Eurovisionit zhvillohet të enjten (11 maj), në të cilën do të interpretojë edhe Albina Kelmendi dhe familja e saj që e përfaqësojnë Shqipërinë.

Lista e plotë e shteteve që konkurruan në gjysmëfinalen e parë:

1. Norvegjia | Alessandra – Queen of Kings
2. Malta | The Busker – Dance (Our Own Party)
3. Serbia | Luke Black – Samo Mi Se Spava
4. Letonia | Sudden Lights – Aija
5. Portugalia | Mimicat – Ai Coracao
6. Irlanda | Wild Youth – We Are One
7. Kroacia | Let 3 – Mama SC!
8. Zvicra| Remo Forrer –Watergun
9. Izraeli | Noa Kirel – Unicorn
10. Moldavia | Pasha Parfeni – Soarele si Luna
11. Suedia | Loreen – Tattoo
12. Azerbajxhani | TuralTuranX – Tell Me More
13. Republika Çeke | Vesna – My Sister’s Crown
14. Holanda | Mia Nicolai & Dion Cooper – Burning Daylight
15. Finlanda | Kaarija – Cha Cha Cha.