LIFESTYLE, 8 Maj 2023, 09:53

Për një gjumë cilësor - Cilat janë vitaminat më të mira që ju duhen

Për një gjumë cilësor - Cilat janë vitaminat më

Pamjaftueshmëria e vitaminave besohet të jetë një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e pagjumësisë.

Kjo e fundit ka pasoja të rënda në organizëm.

Studimet kanë treguar se sëmundjet dyfishohen nëse njeriu fle më pak se 7 orë.

Nëse njeriu fle më pak se gjashtë orë, ky rrezik katërfishohet.

Pagjumësia ndikohet jo vetëm nga stresi, puna dhe stili i jetesës.

Në këtë artikull do të mësoni për vitaminat që ju duhen që të keni një gjumë cilësor.

Vitamina C

Vitamina C është shumë e rëndësishme për sistemin imunitar.

Studimet thonë se sasitë e pamjaftueshme të kësaj vitamine shkaktojnë pagjumësi dhe probleme me gjumin.

Ekspertët rekomandojnë ngrënien e specave, agrumeve, kivit, lakrave të vogla dhe mangove për të marrë më shumë vitamina.

Vitamina B12

Vitamina B12 garanton shëndetin e nervave dhe rruazave të kuqe të gjakut.

Ajo ndihmon në krijimin e energjisë në organizëm.

Nivelet e ulëta të kësaj vitamine shkaktojnë probleme nervore, lodhje, çrregullime të gjumit, mpirje dhe luhatje të humorit.

Sasia e rekomanduar e kësaj vitamine është nga 250 deri në 500 mikrogramë në ditë.

Vitaminën B12 e gjeni edhe në ushqimet e mëposhtme, rekomanduar nga AgroWeb.org

Ushqimet me Vitaminë B12

Sardelet
Salmoni i egër
Drithërat e plota
Qumështi
Kosi
Djathi i bardhë
Vezët

Vitamina D

Nivelet e ulëta të vitaminës D shkaktojnë probleme me gjumin.

Ushqimet ku mund ta gjeni: Vaji i mëlçisë së peshkut, vaji i peshkut, produktet e pasuruara të bulmetit, drithërat e pasuruar.

Omega-3

Acidet yndyrore rekomandohen nga mjekët sepse përmirësojnë cilësinë e gjumit.

Këto acide yndyrore i gjeni me shumicë tek peshqit, por edhe farat e ndryshme.

Peshqit e rritur në ujëra të ftohta siç janë salmoni, sardelet, trofta, skumbria dhe harenga përmbajnë nivelet më të larta të acideve yndyrore.

Gocat e detit, midhjet dhe gaforret përmbajnë gjithashtu sasi të mëdha të acideve yndyrore omega-3./AgroWeb.org