LIFESTYLE, 9 Maj 2023, 10:11

Sonte nata e parë e Eurovizion 2023, ja kur do të konkurrojë Shqipëria

Sonte nata e parë e Eurovizion 2023, ja kur do të konkurrojë

Eurovision 2023 fillon sonte, më 9 maj, në M&S Bank Arena të Liverpool-it.

Top 15 vendet konkurrojnë për në finalen e madhe të së shtunës më 13 maj, me “pëshpëritjet” e para tashmë që kanë kualifikuar Izraelin dhe Finlandën, dy nga favoritët për këtë garë.

Kështu sonte zhvillohet nata e parë, nga e cila 10 vendet që do të grumbullojnë pikët më të larta do të kualifikohen në fazën tjetër.

Rendi në të cilin do të konkurrojnë vendet
Norvegjia : Alessandra – “Mbretëresha e Mbretërve”
Malta : Busker – “Dance (Festa jonë)”
Serbi : Luke Black – “Samo mi se Spava”
Letoni : Dritat e papritura – “Aijā”
Portugali : Mimicat – “Ai coração”
Irlandë : Rinia e egër – “Ne jemi Një”
Kroacia : Le 3 – “Mama ŠČ!”
Zvicër : Remo Forrer – “Watergun”
Izrael : Noa Kirel – “Unicorn”
Moldavi : Pasha Parfeny – “Soarele și luna”
Suedi: Loreen – “Tattoo”
Azerbajxhan : TuralTuranX – “Tell Me More”
Republika Çeke : Vesna – “My Sister’s Crown”
Holandë : Mia Nicolai & Dion Cooper – “Burning Daylight”
Finlandë : Käärijä – “Cha Cha Cha”

Shqipëria do të këndojë në datën 11 maj dhe do të jetë e nënta në renditje. Performancat live të Albinës dhe Familjes Kelmendi janë vlerësuar pozitivisht duke e ngritur atë lart në sondazhe.

Emri i gjysmëfinales finlandeze Käärijä ka qenë në krye të basteve prej ditësh dhe sot. Sipas eurovisionworld.com, ai është në vendin e dytë pas Loreen dhe ‘Tattoo’.

Käärijä do të këndojë e fundit në natën e sotme dhe kualifikimi është pothuajse një përfundim i paramenduar.

Noa Kirel premton spektakël. 22-vjeçarja është një yll i madh i popit në vendin e saj, Izrael dhe një nga emrat që parashikuesit duan të jetë në top 7-shen.

Përveç vendeve pjesëmarrëse, të drejtën e votës kanë si çdo vit “Big Five”, Franca, Gjermania dhe Italia, të cilët tashmë janë kualifikuar në finalen e madhe. Vlen të theksohet se për herë të parë në historinë e Eurovizionit, të drejtën e votës gjatë gjithë procesit organizues, kanë edhe qytetarët nga vendet që nuk marrin pjesë në Eurovision 2023. Ata do të mund të votojnë online, duke përdorur një kartë debiti ose krediti si një vend shtesë pjesëmarrës në konkurs, dmth si “Pjesë tjetër e botës”.

Më në fund, transmetimi i drejtpërdrejtë i festivali nga Liverpool do të nisë të martën, më 9 maj, në orën 21:00 (koha jonë), me Maria Kozakou dhe Jenny Melita që do të mirëpresin teleshikuesit e ERT1 dhe ERTFLIX, si dhe dëgjuesit e programit Deutero ERA.

Parashikimet për top 5

Bastet për formimin e 5-shes finale fituese nuk kanë ndryshuar shumë. Në vendin e parë, Loreen fitoi në emër të Suedisë në vitin 2012.

Në vendin e dytë është finlandezja me “Cha Cha Cha”.

Eurovisionworld.com e rendit ekipin francez në vendin e 3-të.

Ukrainasja Tvorchi doli e 4-ta dhe Blanca Paloma nga Spanja e pesta.