BOTA, 28 Maj 2023, 18:12

Balotazhi në Turqi/ Numërohen mbi 87% e kutive të votimit, Erdogan ruan kryesimin, Kilicdaroglu afrohet

Balotazhi në Turqi/ Numërohen mbi 87% e kutive të votimit,

Pas mbylljes së votimeve për balotazhin në Turqi dhe nisjes zyrtarisht të numërimit, kanë dalë në dritë edhe rezultatet e para deri më tani.

Sipas raportimeve nga mediat turke, nga 87.55% të votave të numëruara deri më tani, Erdogan është përpara me 52.93%, ndërsa Kilindaroglu numëron 47.07% të votave.

Kujtojmë se turqit votuan edhe për Asamblenë Kombëtare në raundin e parë më 14 maj.