BOTA, 28 Maj 2023, 10:01

Ukraina thotë se është gati për kundërofensivën, Putin urdhëron rritjen e sigurisë rreth kufirit të Rusisë

Ukraina thotë se është gati për kundërofensivën,

Presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar siguri më të fortë rreth kufirit të Rusisë pas një rritje të sulmeve brenda vendit.

Dje, zyrtarët thanë se tre persona u plagosën nga bombardimet ukrainase në Belgorod, një rajon që ishte objektivi i luftëtarëve pro-ukrainas gjithashtu në fillim të kësaj jave.

Rajonet ruse Kursk dhe Belgorod në kufi me Ukrainën kanë qenë objektivi më i shpeshtë i sulmeve.

Presidenti rus tha se masa për të forcuar sigurinë ishte për të siguruar lëvizje “të shpejtë” ushtarake dhe civile në rajonet ukrainase që tani ishin nën kontrollin e Moskës.

Duke folur në një mesazh urimi për shërbimin kufitar, një degë e Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB), Putin tha se detyra e tyre ishte të “mbulonin në mënyrë të besueshme” linjat në afërsi të zonës së luftimit.

“Është e nevojshme të sigurohet lëvizja e shpejtë e automjeteve dhe ngarkesave ushtarake dhe civile, përfshirë ushqimin, materialet e ndërtimit të ndihmës humanitare të dërguara subjekteve të reja të Federatës Ruse”, tha Putin në një mesazh të postuar në kanalin Telegram të Kremlinit.

Kherson, Zaporizhzhia, Luhansk dhe Donetsk janë katër rajonet në Ukrainë që Moska njoftoi se ishin aneksuar shtatorin e kaluar pas asaj që Perëndimi i dënoi si referendume të rreme.