AKTUALITET, 3 Qershor 2023, 19:51

Plagosi me thikë dy persona në Sarandë, merr fund arratia e ‘Radarit’. Kontrolli në banesë ‘fundos’ më keq 52-vjeçarin

Plagosi me thikë dy persona në Sarandë, merr fund arratia e

Disa orë pas ngjarjes, ka përfunduar arratia e 52-vjeçarit Fatmir Jashari, i cili akuzohet se plagosi sot me thikë dy persona. Jashari, pas një konflikti ka plagosur me thikë Edmond Sulon, 54 vjeç (rëndë) dhe Spiro Llambrin, 62 vjeç. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se Jashari, i njohur me nofkën ‘Radari’ u kap në tentativë për t’i shpëtuar prangave.

Gjatë kontrollit në banesën e tij u gjet një sasi municioni luftarak dhe lënde plasëse artizanale.

NJOFTIMI I POLICISË

Plagosi me mjet prerës (thikë), 2 shtetas, gjatë një konflikti për motive të dobëta, falë reagimit në kohë të Policisë, kapet dhe vihet në pranga 52-vjeçari, autori i dyshuar. Sekuestrohen një sasi municioni luftarak dhe një sasi lënde plasëse artizanale, që u gjetën në banesën e autorit të dyshuar. Sot, rreth orës 14:00, në lagjen nr. 2, Sarandë, dyshohet se pas një konflikti për motive të dobëta, shtetasi F. J., 52 vjeç, ka plagosur me mjet prerës (thikë), shtetasit E. S., 54 vjeç dhe S. Ll., 62 vjeç, të dy banues në Sarandë, të cilët ndodhen në spital, jashtë rrezikut për jetën.

Si rezultat i veprimeve të shpejta dhe profesionale nga Policia, u bë e mundur kapja dhe shoqërimi në ambientet e Komisariatit të Policisë Sarandë, i autorit të dyshuar të ngjarjes, shtetasit F. J. Në vijim të veprimeve, shërbimet e Policisë, gjatë kontrollit në banesën e 52-vjeçarit, gjetën dhe sekuestruan një sasi lënde të dyshuar nitrat amoni, që përdoret si lëndë plasëse artizanale, 16 kapsolla detonatore dhe 3 fishekë luftarakë.

Në përfundim të veprimeve procedurale, nga specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Sarandë u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit F. J., 52 vjeç, për veprat penale “Plagosja e rendë me dashje” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”. Materialet procedurale do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Sarandë, për veprime të mëtejshme.