LIFESTYLE, 25 Nëntor 2021, 17:17

Pjesë e rekordeve “Guinness”/ Ndërron jetë në moshën 124-vjeçare Lola, gruaja më e vjetër në botë

Pjesë e rekordeve “Guinness”/ Ndërron jetë në

“Lola” Francisca Susano, e cila besohet të ishte personi më i vjetër në botë dhe gruaja e fundit e gjallë që ka lindur në vitet 1800, ka ndërruar jetë në moshën 124-vjeçare.

Vdekja e të moshuarës filipinase u konfirmua nga zyrtarët shtetërorë në provincën e saj të lindjes, Kabankalan, Negros Occidental.

Zyrtarët lokalë të shëndetësisë nuk e kanë përcaktuar ende shkakun e vdekjes së Susanos, por e moshuara thuhet se do të testohet për COVID-19, raportoi CNN. Megjithatë, oficerët e informacionit të qytetit raportuan se ajo nuk shfaqi asnjë simptomë të koronavirusit para vdekjes së saj.