LIFESTYLE, 16 Prill 2023, 13:22

Elon Musk i bashkohet garës së inteligjencës artificiale, nis punën për të “sjellë në jetë” sfiduesin e ChatGPT

Elon Musk i bashkohet garës së inteligjencës artificiale, nis

Shefi i Tesla dhe Twitter, Elon Musk  dëshiron të themelojë një kompani të re për inteligjencën artificiale si një konkurrent i operatorit ChatGPT të kompanisë OpenAI.

Musk ka mbledhur një ekip studiuesish dhe inxhinierësh, raportoi të premten Financial Times, ndërsa mësohet se miliarderi është gjithashtu në bisedime me investitorët e Tesla dhe SpaceX për përfshirjen në projektin e tij të ri.

Musk themeloi OpenAI në 2015 së bashku me investitorin e Silicon Valley Sam Altman si një “start-up” jofitimprurës, por u largua nga bordi i drejtorëve të kompanisë në vitin 2018.