LIFESTYLE, 22 Nëntor 2021, 23:22

American Music Awards 2021/ Ja lista e plotë e artistëve fitues

American Music Awards 2021/ Ja lista e plotë e artistëve fitues

American Music Awards u transmetua drejtpërdrejt nga Microsoft Theatre në Los Anxhelos dje në mbrëmje, në “ABC”.

E drejtuar nga Cardi B, në shfaqje performuan BTS, Coldplay, Olivia Rodrigo, Tyler the Creator, Maneskin, Walker Hayes, Mickey Guyton, Bad Bunny, Tainy me Julieta Venegas, Carrie Underwood me Jason Aldean, Kane Brown etj. Diplo ishte DJ i ceremonisë, shkruan “Billboard”.

Rodrigo dhe The Weeknd kryesuan nominimet me 7 dhe 6 nominime, respektivisht. Bad Bunny, Doja Cat dhe Giveon morën secili nga 5 nominime.

Fituesit e shfaqjes votohen nga fansat dhe këtë vit u shtuan disa kategori të reja. BTS mori në shtëpi çmimin e Artistit Prestigjioz të Vitit, si dhe Grupin e Preferuar POP dhe Këngën e Preferuar POP për “Butter”.

Megan Thee Stallion gjithashtu mori tre çmime, për Këngën e Preferuar trending për “Body”, Artistja Hip-Hop Femër dhe Albumi Hip-Hop për “Good News”.

Doja Cat pati të njëjtat nderime, duke fituar Bashkëpunimin e Vitit për “Kiss Me More” me SZA, si dhe Artisten e Preferuar R&B dhe Albumin R&B për “Planet Her”. Ndërkohë Rodrigo fitoi çmimin e Artistes së re të Vitit.

Lista e plotë e fituesve si më poshtë:

ARTIST OF THE YEAR (Artisti i Vitit)

NEW ARTIST OF THE YEAR (Artisti i Ri i Vitit)

COLLABORATION OF THE YEAR (Bashkëpunimi i Vitit)

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Bad Bunny & Jhay Cortez “DÁKITI”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Doja Cat ft. SZA “Kiss Me More” *FITUES

Justin Bieber ft. Daniel Caesar & Giveon “Peaches”

FAVORITE TRENDING SONG (Kënga e Preferuar Trend)

Erica Banks “Buss It”

Måneskin “Beggin'”

Megan Thee Stallion “Body” *FITUES

Olivia Rodrigo “drivers license”

Popp Hunna “Adderall (Corvette Corvette)”

FAVORITE MUSIC VIDEO (Videoklipi i Preferuar)

Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) “Leave The Door Open”

Lil Nas X “MONTERO (Call Me By Your Name)” *FITUES

Olivia Rodrigo “drivers license”

The Weeknd “Save Your Tears”

FAVORITE MALE POP ARTIST (Artisti Pop i Preferuar)

FAVORITE FEMALE POP ARTIST (Artistja Pop e Preferuar)

FAVORITE POP DUO OR GROUP (Dyshja ose Grupi Pop i Preferuar)

Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson Paak)

FAVORITE POP ALBUM (Albumi Pop i Preferuar)

Ariana Grande “Positions”

Dua Lipa “Future Nostalgia”

Olivia Rodrigo “SOUR”

Taylor Swift “evermore” *FITUES

The Kid LAROI “F*CK LOVE”

FAVORITE POP SONG (Kënga Pop e Preferuar)

BTS “Butter” *FITUES

Doja Cat ft. SZA “Kiss Me More”

Dua Lipa “Levitating”

Olivia Rodrigo “drivers license”

The Weeknd & Ariana Grande “Save Your Tears (Remix)”

FAVORITE MALE COUNTRY ARTIST (Artisti i Preferuar i Muzikws Country)

FAVORITE FEMALE COUNTRY ARTIST (Artistja e Preferuar e Muzikws Country)

FAVORITE COUNTRY DUO OR GROUP (Dyshja ose Grupi i Preferuar i Muzikës Country)

FAVORITE COUNTRY ALBUM (Albumi i Preferuar Country)

Chris Stapleton “Starting Over”

Gabby Barrett “Goldmine” *FITUES

Lee Brice “Hey World”

Luke Bryan “Born Here Live Here Die Here”

*Morgan Wallen “Dangerous: The Double Album”

FAVORITE COUNTRY SONG (Kënga e Preferuar Country)

Chris Stapleton “Starting Over”

Chris Young & Kane Brown “Famous Friends”

Gabby Barrett “The Good Ones” *FITUES

Luke Combs “Forever After All”

Walker Hayes “Fancy Like”

FAVORITE MALE HIP-HOP ARTIST (Artisti i Preferuar i Muzikës Hip-Hop)

FAVORITE FEMALE HIP-HOP ARTIST (Artistja e Preferuar e Muzikës Hip-Hop)

FAVORITE HIP-HOP ALBUM (Albumi i Preferuar Hip- Hop)

Drake “Certified Lover Boy”

Juice WRLD “Legends Never Die”

Megan Thee Stallion “Good News” *FITUES

Pop Smoke “Shoot For The Stars Aim For The Moon”

FAVORITE HIP-HOP SONG (Kënga e Preferuar Hip-Hop)

Cardi B “Up” *FITUES

Internet Money ft. Gunna, Don Toliver & NAV “Lemonade”

Lil Tjay ft. 6LACK “Calling My Phone”

Pop Smoke “What You Know Bout Love”

FAVORITE MALE R&B ARTIST (Artisti i Preferuar i Muzikës R&B)

FAVORITE FEMALE R&B ARTIST (Artistja e Preferuar e Muzikës R&B)

FAVORITE R&B ALBUM (Albumi i Preferuar R&B)

Doja Cat “Planet Her” *FITUES

Giveon “When It’s All Said And Done… Take Time”

H.E.R. “Back of My Mind”

Jazmine Sullivan “Heaux Tales”

Queen Naija “missunderstood”

FAVORITE R&B SONG (Kënga e Preferuar R&B)

Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) “Leave The Door Open” *FITUES

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Giveon “Heartbreak Anniversary”

Jazmine Sullivan “Pick Up Your Feelings”

FAVORITE MALE LATIN ARTIST (Artisti i Preferuar Latin)

FAVORITE FEMALE LATIN ARTIST (Arttistja e Preferuar Latine)

FAVORITE LATIN DUO OR GROUP (Dyshja ose Grupi i Preferuar Latin)

Banda MS de Sergio Lizárraga *FITUES

La Arrolladora Banda El Limón De Rene Camacho

FAVORITE LATIN ALBUM (Albumi i Preferuar Latin)

Bad Bunny “EL ÚLTIMO TOUR DEL MUNDO” *FITUES

Kali Uchis “Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios)”

Maluma “PAPI JUANCHO”

Rauw Alejandro “Afrodisíaco”

FAVORITE LATIN SONG (Kënga e Preferuar Latine)

Bad Bunny & Jhay Cortez “DÁKITI”

Bad Bunny x ROSALÍA “LA NOCHE DE ANOCHE”

Kali Uchis “telepatía” *FITUES

Maluma & The Weeknd “Hawái (Remix)”

FAVORITE ROCK ARTIST (Artisti i Preferuar Rock)

FAVORITE INSPIRATIONAL ARTIST (Artisti Frymëzues i Preferuar)

FAVORITE GOSPEL ARTIST (Artistja e Preferuar Gospel)

FAVORITE DANCE/ELECTRONIC ARTIST (Artisti i Preferuar i Kërcimit/ Artisti i Preferuar Elektronik)