BOTA, 19 Shtator 2022, 21:47

Franca akuzon Rusinë për krime lufte në Ukrainë

Franca akuzon Rusinë për krime lufte në Ukrainë

Ministrja e Jashtme e Francës, Catherine Colonna, ka akuzuar Rusinë se po kryen agresion të pajustifikuar kundër Ukrainës në një mënyrë shumë brutale me bombardime të objektivave civile, akte të dhunshme, përdhunime, tortura dhe likuidim të detyruar, duke pretenduar se “të gjitha këto janë krime lufte.

Ajo i bëri komentet në një konferencë të gjerë shtypi në margjinat e mbledhjes së kësaj jave të liderëve botërorë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork,

Colonna gjithashtu tha se Franca do të thërrasë një takim të mërkurën me Drejtorin e Përgjithshëm të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, për gjendjen e pasigurt të uzinës bërthamore të Zaporizhzhia në Ukrainën juglindore, më i madhi në Evropë, i cili është i pushtuar nga Rusia.