BOTA, 19 Shtator 2022, 08:54

Ukrainë/ Ushtria ruse sulmon termocentralin bërthamor Pivdennoukrainsk

Ukrainë/ Ushtria ruse sulmon termocentralin bërthamor Pivdennoukrainsk

Trupat ruse kanë goditur termocentralin bërthamor Pivdennoukrainsk në rajonin jugor të Mykolaiv, por reaktorët e tij nuk janë dëmtuar dhe po punojnë normalisht, raporton Reuters.

Sipas kompanisë shtetërore bërthamore të Ukrainës, Energoatom, një shpërthim të hënën ndodhi 300 metra larg reaktorëve dhe dëmtoi ndërtesat e termocentraleve.

Sulmi ka dëmtuar gjithashtu një hidrocentral aty pranë dhe linjat e transmetimit.