BOTA, 19 Shtator 2022, 12:09

Ukraina shkatërron bazën e mercenarëve Wagner

Ukraina shkatërron bazën e mercenarëve Wagner

Ukraina ka arritur një sukses të radhës, pasi Forcat e Armatosura kanë shkatërruar një prej bazave ushtarake të grupimit mercenar Wagner në territorin e Luhanskut.

Lajmin e ka raportuar gazetari Denis Kazansky, i cili ka publikuar edhe një video nga godina që pretendohet se ka shërbyer për strehimin e mercenarëve Wagner.

Nuk është bërë me dije ndërkohë nëse ka pasur edhe trupa të vrarë gjatë aksionit apo vetëm godina është dëmtuar.

Ditët e fundit, një video e kreut të grupimit Wagner, Yevgeny Prigozhin, bëri xhiron e rrjetit, teksa ai shfaqej në një burg rus, duke i bërë me dije personave, të cilët po vuajnë dënimin, se ata duhet të bëjnë një zgjedhje: Ose të shkojnë vetë ata në frontin e luftës, ose fëmijët e tyre.

Radikalizmi i tij u shfaq mjaft qartë në një filmim të publikuar nga vetë mercenarët, duke ngritur akuza të shumta edhe ndaj Vladimir Putinit, i cili e përdor Wagner-in si grupim ushtarak në misione të ndryshme.

Çfarë përfaqësojnë mercenarët Wagner dhe cilat janë lidhjet me Qeverinë ruse?
Të përfshira në ndërhyrjet ushtarake të Moskës në Ukrainë nga viti 2014, më pas në Siri nga viti 2015, kompanitë ushtarake ruse janë shfaqur kohët e fundit në Libi dhe në disa vende në Afrikën Sub-Sahariane.

Veçanërisht po tërheq vëmendjen grupi misterioz i Wagnerit i drejtuar nga Evgueni Prigogine, një mik i ngushtë i Vladimir Putinit.

Sepse ky ent me skica të paqarta vendoset për qëllime të ndryshme në varësi të situatës dhe vendit.

Tregu privat i sigurisë i përqendruar rreth aktiviteteve të truprojave dhe rojeve u organizua me shpejtësi në Rusinë post-sovjetike.

Ajo e kompanive private ushtarake (SMP), që ofronin shërbime mbrojtëse në zona të ndjeshme, pastrimin e minave, stërvitje dhe trajnim u shfaq më vonë, në fund të viteve 2000.

Zhvillimi në Rusi i SMP-së është i shoqëruar me një interes në rritje të komunitetit strategjik rus për këtë fenomen.

Ngjashëm me homologët e tyre perëndimorë, rreth njëzet SPM ruse janë të regjistruar si kompani të thjeshta tregtare për aq sa nuk përfitojnë nga një status ligjor.

Ato janë përdorur veçanërisht në misionet për të siguruar anije tregtare në Gjirin e Adenit, në operacionet e pastrimit të minave në Ballkan dhe në Libi, ose nga OKB-ja për të siguruar autokolona refugjatësh në Siri.

Aktivitetet mercenare janë të ndaluara në Rusi, siç parashikohet nga neni 359 i Kodit Penal Rus.