BOTA, 19 Shtator 2022, 15:53

Dodik justifikon luftën e Putinit: Perëndimi e detyroi Rusinë të hakmerret

Dodik justifikon luftën e Putinit: Perëndimi e detyroi Rusinë

Udhëheqësi i Bosnjë-Hercegovinës Milorad Dodik ka kritikuar Perëndimin duke pretenduar se ka bashkëpunuar me forcat ukrainase për të shfarosur popullsinë ruse në rajonet e Luhanskut dhe Donbasit.

Në një intervistë për agjencinë ruse të lajmeve, Tass, Dodik u shpreh se Rusia ishte detyruar të mbronte njerëzit e saj në Donbas duke justifikuar kështu ‘hakmarrjen’ e presidentit Vladimir Putin.

Ndër të tjera, Dodik shtoi se Rusia po kryen një operacion special dhe synon sa mpak viktima.

“Për shumë vite Perëndimi nuk reagoi ndaj shfarosjes së popullsisë ruse në Ukrainë, çdo ditë kishte vrasje dhe bombardime në Donbas. Perëndimi kishte përgatitur një ofensivë kundër Luganskut dhe Donjeckut me forcat ukrainase, kishte trajnuar njësitë e tyre dhe dërgoi një numër të konsiderueshëm. numri i mercenarëve të vet.

E gjithë kjo ishte e qartë dhe Rusia u detyrua të hakmerret. Por mënyra se si e bën është shumë e ndryshme nga mënyra se si e kanë bërë amerikanët në shumë pjesë të botës, pa llogaritur viktimat civile. Rusia po kryen një operacion special, qëllimi i të cilit është vërtet të shkatërrojë armikun, por ai e kryen misionin e tij që të ketë sa më pak viktima”, tha Dodik.