AKTUALITET, 26 Mars 2023, 14:48

Mbyllet me përqafim takimi me kryeministrin Kurti, Rama: E inkurajova të hedhë hapat për Asociacionin dhe Kishën Serbe, e mbështes

Mbyllet me përqafim takimi me kryeministrin Kurti, Rama: E inkurajova

Ka përfunduar në Tiranë takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, që u zhvillua në Vilën 30 dhe ka zgjatur për rreth 2 orë. Në fokus të takimit ka qenë marrëveshja me Serbinë.

Mbyllet me përqafim takimi me kryeministrin Kurti, Rama: E inkurajova

Kreu i qeverisë, Edi Rama ka reaguar për takimin me homologun nga Kosova që e cilëson ‘mik të posaçëm’.

"Me mikun e posaçëm, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, gjatë drekës së sotme ku diskutuam me detaje për marrëveshjen e Ohrit dhe ecurinë e mëtejshme të procesit të zbatimit të saj.

I shpreha Albinit të gjithë simpatinë time për kurajon dhe realizmin me të cilin ka hedhur hapa me rëndësi të madhe drejt normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë. E inkurajova kryeministrin në hedhjen e hapave të mëtejshëm, qoftë për garantimin e komunave serbe në kornizën e asociacionit që garanton vetëmenaxhimin e komunitetit serb, qoftë për funksionimin me garancitë e nevojshme të Kishës Serbe në vendet e saj të kultit në Kosovë, duke e siguruar se në këtë proces jo të lehtë ai ka mbështetjen time më të plotë.

Ramë dakord që mbledhja e ardhshme e të dy qeverive të mbahet në qershor", shkroi Rama.

Tani, Kurti pritet të takohet edhe me kryetarin e Partisë së Lirisë, Ilir Meta.

Në një prononcim të shkurtër, Kurti tha se do të flasë për mediat pasi t’i përfundojë takimet e planifikuara.