AKTUALITET, 2 Qershor 2023, 17:04

Lirimi nga burgu i ish-ministrit Tahiri, reagon Ambasada e SHBA-së në Tiranë: Kërkojmë dokumentet e procesit

Lirimi nga burgu i ish-ministrit Tahiri, reagon Ambasada e SHBA-së në

Ambasada e SHBA-së në Tiranë ka reaguar pas lirimit nga burgu të ish ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Ambasada shprehet se po e ndjekin me shqetësim lirimin e ish ministrit dhe se kërkojnë dokumentet e procesit.

“Po e ndjekim me shqetësim lirimin e Saimir Tahirit dhe kërkojmë dokumentet e procesit”, thuhet në reagimin e ambasadës.

Tahiri la sot burgun, për të vazhduar dënimin në “arrest shtëpie”, sipas vendimit të Gjykatës së Elbasanit. Me kërkesë të prokurorit të çështjes Mustafa Turku, gjyqtarja Matilda Fetahu shpalli vendimin për të liruar Tahirin. Ish-ministri u dënua me tre vjet e katër muaj burg për akuzën e shpërdorimit të detyrës, pasi gjatë kohës në krye të dikasterit të rendit, Habilajt kultivuan kanabis sativa.