BOTA, 3 Qershor 2023, 08:43

Indi/ Treni pasagjerëve del nga shinat dhe përplaset nga një tren tjetër! 288 të vdekur dhe qindra të plagosur

Indi/ Treni pasagjerëve del nga shinat dhe përplaset nga një tren

Të paktën 288 persona kanë vdekur dhe 850 të tjerë janë plagosur nga përplasja e tre trenave në shtetin lindor të Indisë, Odisha.

Më shumë se 200 ambulanca u dërguan në vendngjarje në distriktin Balasore.

Vagonët e një treni pasagjerësh mendohet se kanë dalë nga shinat dhe më pas janë goditur nga një tren tjetrët që udhëtonte në shinat ngjitur. Të paktën 200 pasagjerë dyshohet se janë bllokuar nën vagona.

Gjithashtu një tren mallrash është përfshirë në aksident.

Zyrtarët thonë se numri i të vdekurve pritet të rritet më tej.

Indian Railways tha se dy linjat e përfshira ishin Coromandel Express dhe Howrah Superfast Express.