SPORT, 22 Nëntor 2021, 22:07

Nga Mesi tek Mbape, publikohen kandidatët për lojtarin më të mirë të FIFA-s

Nga Mesi tek Mbape, publikohen kandidatët për lojtarin më të

FIFA ka publikuar emrat finalist për çmimin e lojtarit më të mirë të FIFA-s. Në të figurojnë kryesisht sulmuesit, ku sigurisht nuk mund të mungonin Leo Mesi dhe Kristiano Ronaldo.

Ky çmim jepet për arritjet në nivel individual, por dhe kolektiv. Përveç emrave të sipërpërmendur, në listë janë dhe Benzema e Levandovski. Ky i fundit ka zhvilluar një sezon fantastik dhe shihet si favoriti kryesor për të fituar ‘Topin e Artë’. 

Ky çmim do të jepet në datën 17 janar në një mbrëmje gala. Tani vetëm pritet të shikohet se kush do të jetë fituesi. Gjithashtu do të jepen dhe çmime për kategori të tjera. Më poshtë keni kandidatët për çdo disiplinë.

Lojtari më i mirë

Karim Benzema

Kevin De Bryjne

Kristiano Ronaldo

Robert Levandoëski

Lionel Mesi

Nejmar

Erling Haland

Zhorzhinjo

N’Golo Kante

Kilian Mbape

Muhamed Salah

Trajneri më i mirë(futboll femra)

Luís Kortes

Piter Gerhardson

Ema Hajes

Beverli Pristman

Sarina Vigman

Trajneri më i mirë(futboll meshkuj)

Antonio Konte

Hansi Flik

Pep Guardiola

Roberto Mançini

Lionel Sebastian Skaloni

Diego Simeone

Tomas Tukel

Portjerja më e mirë

Ann-Katrin Berger

Kristjanë Endler

Stefani  Lin Mari

Hedvig Lindahl

Alisa Neher

Portieri më i mirë

Alison Beker

Xhanluigji Donarumma

Eduard Mendi

Manuel Nojer

Kasper Shmajkëll