LIFESTYLE, 20 Shkurt 2023, 10:05

"All Quiet on the Western Front", filmi për absurditetin e luftës dominon çmimet BAFTA 2023

"All Quiet on the Western Front", filmi për absurditetin e

Epika e Luftës së Parë Botërore “All Quiet on the Western Front” ka dominuar në Baftas, duke marrë shtatë çmime, përfshirë filmin më të mirë.

Gjithashtu fitoi skenarin më të mirë të adaptuar, filmin më të mirë jo në gjuhën angleze dhe regjinë më të mirë për Edward Berger.

Shtatë fitoret e tij do të thotë se ka thyer rekordin Bafta për më shumë çmime të fituara nga një film jo në anglisht.

Banshees of Inisherin ishte ndër fituesit e tjerë të mëdhenj, duke fituar filmin e jashtëzakonshëm britanik dhe dy çmime aktrimi.

Filmi biografik i Baz Luhrmann-it, Elvis Presley, ishte një tjetër fitues i madh, duke marrë katër çmime si kastin më të mirë, dizajnin e kostumeve, grimin dhe flokët dhe aktorin më të mirë kryesor.

Cate Blanchett u shpall aktorja më e mirë për performancën e saj në Tar, në të cilën ajo luajti një dirigjente orkestre të turpëruar.

Carey Mulligan u shpall gabimisht si fituesja e aktores më të mirë dytësore përpara se të korrigjohej në Condon.

Pati gjithashtu fitore për Everywhere Everywhere All At Once (editimi më i mirë), Pinocchio i Guillermo del Toro (funksioni më i mirë i animuar) dhe Aftersun (debutimi i jashtëzakonshëm britanik).

Navalny fitoi dokumentarin më të mirë dhe producentja Odessa Rae përdori fjalimin e saj të pranimit për të nderuar gazetarin investigativ Christo Grozev, i cili nuk mundi të ishte në ceremoni për shkak të “një rreziku të sigurisë publike”.

Grozev, i cili shfaqet në filmin për helmimin e kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny, tha javën e kaluar se ai ishte këshilluar nga policia që të mos merrte pjesë në ceremoni.

The Boy, The Mole, The Fox And The Horse, përshtatur nga libri i ilustruar i Charlie Mackesy, fitouan çmimin Bafta për animacionin më të mirë të shkurtër britanik.

Banshees of Inisherin dhe Everything Everywhere All At Once kanë nga 10 nominime secili, me Elvisin që pason nga afër me nëntë.