LIFESTYLE, 12 Shkurt 2023, 09:56

Shpallet fituesi i Sanremo 2023, çfarë ndodhi në Festivalin e njohur Italian, nuk mungoi as Zelensky

Shpallet fituesi i Sanremo 2023, çfarë ndodhi në Festivalin e

Ka përfunduar me sukses Festivali Sanremo 2023 dhe fituesi i edicionit të 73-të është shpallur Marco Mengoni. Ky i fundit arriti të mbizotëronte në votimin me pesë anëtarët e jurisë Lazza, Z. Rain, Ultimo dhe Tananai.

Ndërkohë, emocione të shumta ka pasur gjatë gjithë natës finale, veçanërisht në momentin kur Amadeus lexoi letrën e dërguar nga Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ovacione ka pasur në sallë edhe për performancat e Gino Paolit dhe Ornella Vanonit, duartrokitje për Depeche Mode, të ftuar ndërkombëtarë të mbrëmjes.

Finalja e Festivalit Sanremo 2023 filloi si zakonisht me himnin Mameli. Këtë herë u luajt nga banda e Forcave Ajrore, e cila këtë vit feston 100 vjetorin e saj. Pas listës së kodeve të televotimit, hyri Gianni Morandi dhe interpretoi disa këngë nga Lucio Dalla, që këtë vit do të kishte mbushur 80 vjeç.