BALLKAN, 6 Mars 2023, 14:30

Greqi/ 57 të vdekur nga përplasja e trenave, vazhdojnë protestat

Greqi/ 57 të vdekur nga përplasja e trenave, vazhdojnë protestat

“Na shkatërruat ëndrrat, biletat e vdekjes, viktimat janë tashmë fitimet tuaja”.

Janë këto disa nga pankartat që mbanin studentët jashtë teatrit të Pireut, në një tubim për aksidentin tragjik me 57 të vdekur në Tempi.

Një tubim i madh për viktimat u zhvillua mesditën e së dielës në sheshin Sintagma, i cili u shoqërua me incidente të shumta, me përdorimin e kimikateve dhe dhunës.

Një grup sulmoi me sende dhe koktelj molotov policinë, e cila është kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës.