BALLKAN, 23 Nëntor 2021, 15:47

Borell kërkon takim para Vitit të Ri/ Lajçak takon Vuçiç në Beograd: Vazhdojnë diskutimet për rrugën përpara në dialogun Kosovë-Serbi

Borell kërkon takim para Vitit të Ri/ Lajçak takon

I dërguari për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar sot me kreun e shtetit serb, Aleksander Vuçiç në Beograd.

Sllovaku thotë se ka pasur një bisedë të gjatë dhe të detajuar me Vuçiçin, dhe thotë se pas gjithë këtyre takimeve ka shumë gjëra të cilat duhet rikthyer dhe shikuar në detaje.

“Në vazhdim të diskutimeve të mia për rrugën përpara në Dialogun e lehtësuar nga BE-ja, pata një bisedë të gjatë dhe të detajuar me Presidentin e Serbisë”, ka shkruar Lajçak.

Ky takim i Lajçak me presidentin serb, Aleksander Vuçiç, vjen vetëm një ditë pas takimit që emisari sllovak ka pasur me kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në Vjenë të Austrisë.

Josep Borell, është shprehur më herët se do të ishte shumë mirë një takim i nivelit të lartë në mes të shefit të qeverisë kosovare, Albin Kurti, dhe presidentit serb, Aleksander Vuçiç, para Vitit të Ri.