BALLKAN, 23 Nëntor 2021, 08:55

45 shqiptarë të vdekur, Bujar Osmani: Viktimat në autobus të gjithë moshë e re, shumica nga Shkupi

45 shqiptarë të vdekur, Bujar Osmani: Viktimat në autobus të

Pas ngjarjes tragjike në Bullgari ku humbën jetën 45 turistë shqiptarë nga Maqedonia e Veriut, ka ardhur reagimi i ministrit të Jashtëm të këtij vendi Bujar Osmanit. Në konferencë për mediat Bujar Osmani deklaroi se në autobus po udhëtonin 53 persona dhe të gjithë viktimat janë moshë e re mes tyre edhe 12 fëmijë.

Osmani ka theksuar se një ndër shkaqet e tragjedisë është pista e përplasjes së autobusit, gabim njerëzor ose ndonjë defekt teknik.

Ndër të tjera ministri bën me dije se shumica e viktimave kanë qenë nga Shkupi, pasi kompania turistike “Besa Trans”, operon në kryeqytetin maqedonas dhe organizon turne turistike dhe tregtare drejt Stambollit.

Osmani ndër të tjera ka vënë në dukje se nga të dhënat paraprake nga kompania rezulton se shumë të rinj kanë qenë regjistruar për të udhëtuar.

Ndërkohë nuk ka asnjë informacion për momentin në lidhje me gjendjen e të mbijetuarve.