AKTUALITET, 25 Nëntor 2021, 19:25

Qirinj dhe lule/ Qytetarët zhvillojnë homazhe në sheshin “Skënderbej” për 46 viktimat e aksidentit tragjik në Bullgari

Qirinj dhe lule/ Qytetarët zhvillojnë homazhe në sheshin

Disa qytetarë kanë zhvilluar homazhe në kujtim të 46 viktimave të aksidentit tragjik në Bullgari.

Homazhet janë zhvilluar në sheshin “Skendërbej”, ku shumë qytetarë kanë ndezur qirinj dhe kanë vendosur lule me emrat e personave që kanë humbur jetën në aksident.

Ky organizim kryesisht është thirrur përmes rrjeteve sociale nga aktivistë dhe figura publike.

Aksidenti tragjik ka ndodhur më 23 nëntor në një autostradë në jugperëndim të Sofjes. Fillimisht mjeti ka humbur kontrollin duke u përplasur me barrierat  anësore.

Më pas autobusi është përfshirë nga flakët. Si pasojë e aksidentit, kanë humbur jetën 46 qytetarë. Nga hetimet e deritanishme, dyshohet se ka qenë gabimi i shoferit, por do të pritet përfundimi i hetimeve për të përcaktuar shkakun.

Për këtë ngjarje, Maqedonia e Veriut dhe Kosova kanë shpallur ditë zie kombëtare, ndërkohë që Shqipëria nuk e ka bërë një gjë të tillë.

Qirinj dhe lule/ Qytetarët zhvillojnë homazhe në sheshin

Qirinj dhe lule/ Qytetarët zhvillojnë homazhe në sheshin

Qirinj dhe lule/ Qytetarët zhvillojnë homazhe në sheshin

Qirinj dhe lule/ Qytetarët zhvillojnë homazhe në sheshin

Qirinj dhe lule/ Qytetarët zhvillojnë homazhe në sheshin