AKTUALITET, 25 Nëntor 2021, 15:40

Amendamenti i LSI për rimbursimin e barnave për të sëmurët me Covid/ Vasili: I pakundërshtueshëm! Në 22 muaj pandemi shqiptarët kanë paguar 180 mln euro

Amendamenti i LSI për rimbursimin e barnave për të

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili,  e ka konsideruar të pakundërsjtueshëm amendamentin për Projekt-Buxhetin e 2022 të paraqitur sot në Kuvend nga vetë ai per rimbusimin e barnave dhe sherbimet mjeksore per te semuret me Covid.

Me një reagim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se ne 22 muaj pandemi, 180 milionë euro kane paguar shqiptaret nga xhepi.

Postimi i Vasilit

Sot ne Kuvendin e Shqiperise paraqita nje Amendament ne Projekt-Buxhetin e vitit 2022 duke kerkuar shtimin e 2 miliard leke(16.5 milion euro) per rimbusimin e barnave dhe sherbimet mjeksore per te semuret me Covid.

Vetem ne nje muaj nga tetori ne nentor jane rreth 16 raste te reja me Covid sipas vete shifrave zyrtare.
Ne 22 muaj pandemi 180 milion euro kane paguar shqiptaret mga xhepi.

Qeveria paguar vetem 320 mije dollare per rreth 8 mije persona nga 200 mije te infektuar sipas shifrave te qeverise, por numri real eshte te pakten 10 here me i larte.

Amendament i pakundershtueshem!

Kerkohen pra vetem 16.5 milion euro per barna dhe sherbime per te semuret me Covid, pra shume me pak se sa vetem nje km rruge e ketyre qe kushton deri 23 milion euro.

Po nuk e votuan rilindasit do te thote se as nje semundje, qe po derrmon shendetin dhe parate e shqiptareve nuk ju intereson fare perballe urdherit te Edi Rames.