AKTUALITET, 25 Maj 2023, 17:10

Sulmi në uzinën e armëve në Gramsh, lirohen dy rusët dhe ukrainasi që u akuzuan për spiunazh

Sulmi në uzinën e armëve në Gramsh, lirohen dy rusët

Lirohen të rinjtë rusë dhe ukrainas që u arrestuan pak muaj më parë, pas sulmit që ndodhi në uzinën e armëve në Gramsh. Mësohet se Mikhail Zorin, do të qëndrojë në masën ‘arrest shtëpie’, ndërsa Fedir Alpatov dhe Svetlana Tomofoeva janë të ndaluar që të dalin jashtë Shqipërisë.

Po ashtu këta të fundit do duhet të paraqiten një herë në muaj para oficerit gjyqësor. Kujtojmë se këta shtetas rusë kanë hyrë në uzinën e Gramshit gushtin e vitit të kaluar dhe kanë sulmuar ushtarakët që kanë qenë në ruajtje të kësaj qendre strategjike.

Në atë moment shtetasit rusë i kanë hedhur mjete djegëse dhe lëndë kimike duke i dëmtuar.