LIFESTYLE, 5 Maj 2023, 20:20

Pësoi një aksident gjatë kalërimit, modelja dhe finalistja e Miss Universe ndërron jetë në moshën 23-vjeçare 

Pësoi një aksident gjatë kalërimit, modelja dhe finalistja e

Modelja australiane dhe finalistja e Miss Universe për vitin 2022, Sienna Weir, ka vdekur në moshën 23-vjeçare pasi familja vendosi t’i hiqte aparatet që e mbanin në jetë.

23-vjeçarja pësoi një aksident disa javë më parë, duke kalëruar dhe ndodhej në koma në spital.

Agjencia e saj, Scoop Management, ndau një video që përmban një seri fotosh të finalistes të Miss Universe.

“Përgjithmonë në zemrat tona”, ka shkruar agjencia.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Scoop Model Management (@scoopmanagement)

Modelja kishte dy diploma në letërsi dhe psikologji angleze nga Universiteti i Sidneit. Ajo shpresonte të transferohej në Londër për të qenë me familjen, si dhe për të ndjekur karrierën e saj.

Sienna ishte një nga 27 finalistët e Miss Universe Australiane në 2022. Në një intervistë me Gold Coast Magazine, Sienna diskutoi më parë dashurinë e saj për kalërimin.

“Familja ime nuk është shumë e sigurt se nga erdhi ky pasion, por unë kam hipur në kalë që kur isha 3 vjeç dhe nuk mund ta imagjinoj jetën time pa të”, tha ajo.

Aksidenti ndodhi në Windsor Polo Grounds në Australi më 2 prill. Ajo u dërgua me urgjencë në Spitalin Westmead ku iu nënshtrua mbështetjes për jetën për disa javë. Miqtë dhe familja e Weir konfirmuan se modelja vdiq të enjten më 4 maj, sipas News.au, i cili raportoi për herë të parë lajmin.

Mesazhe ngushëlluese të panumërta për Sienna Weir në rrjetet sociale, me fansat dhe kolegët në industrinë e modelingut duke bërë nderimet e tyre në postimin e saj të fundit në Instagram. “U prehsh në paqe mikja ime. Do të më mungosh”, thuhet në një koment.

“Ike nga kjo botë shumë shpejt! RIP Sienna”, tha dikush tjetër.

Fituesja e Miss International 2022, Jasmin Selberg, komentoi nën postimin e fundit të Weir në Instagram, "Si një shoqe kalorëse, kjo më dhemb edhe më shumë. U prehsh në paqe.”