BOTA, 23 Maj 2023, 17:26

Përmbytjet në Emilia Romagna, miratohet dekreti i emergjencës/ Meloni: 2 miliardë euro ndihmë. Tatimet pezullohen deri më 31 gusht

Përmbytjet në Emilia Romagna, miratohet dekreti i emergjencës/

Italia ka miratuar paketën për ndihmë emergjente në vlerë prej mbi 2 miliardë eurosh, për të ndihmuar zonat e prekura nga vërshimet në rajonin verior Emilia-Romana, njoftoi kryeministrja Giorgia Meloni.

Të paktën 15 persona vdiqën si pasojë e vërshimeve dhe pothuajse një javë pas kësaj katastrofe natyrore, edhe afër 23.000 mijë persona ende mbeten të pastrehë dhe disa qytete vazhdojnë të jenë të vërshuara.

Ndërkaq, mijëra hektarë tokë, veçmas toka bujqësore, janë shkatërruar si pasojë e vërshimeve.

Meloni, e cila vizitoi të dielën zonat e prekura, të martën mblodhi kabinetit qeveritar për të miratuar paketën e ndihmës.

Ajo tha se ndihma do të jetë për personat e prekur nga vërshimet, por edhe për shërbimet e kujdesit shëndetësor dhe industrinë e turizmit.

Sipas kryeministres italiane, në këtë paketë përfshihen për shpenzime lidhur me emergjencat dhe moratoriumet mbi taksat dhe kontributet sociale për familjet dhe kompanitë e prekura.

Qeveria miratoi dekretin për urgjencën e motit të keq, me masa ad hoc për përmbytjet që goditën Emilia-Romagna dhe Marche. Kryeministrja Giorgia Meloni tha se "Është një dekret legjislativ me ndërhyrjet e para urgjente, ka shumë masa".

"Në përgjithësi, kjo dispozitë e parë parashikon një ndarje mbi dy miliardë euro për zonat e prekura. Dekreti parashikon pezullimin e tatimeve në lidhje me pagesat e taksave dhe kontributet deri më 31 gusht”, tha ajo.