BOTA, 23 Maj 2023, 16:28

“Urime Yevgeny… je i rrethuar”/ Gjenerali amerikan në pension tregon pse Rusia në thelb ‘po komandon rrënojat’ në Bakhmut

“Urime Yevgeny… je i rrethuar”/ Gjenerali amerikan në

Pushtimi i pretenduar i ushtrisë ruse të qytetit ukrainas të shkatërruar nga lufta, Bakhmut, do të thotë se Moska po “komandon rrënojat”, sipas gjeneralit të pensionuar të ushtrisë amerikane, Mark Hertling.

Presidenti rus Vladimir Putin pretendoi se Rusia kishte fituar betejën për “çlirimin” e Bakhmutit të shtunën pasi Yevgeny Prigozhin, udhëheqësi i organizatës mercenare ruse, Grupi Wagner, tha se forcat e lidhura me Rusinë kishin “marrë plotësisht” qytetin, shkruan Newsweek.

Por presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kundërshtoi pretendimin të dielën, ndërsa një zëdhënës i forcave të armatosura ukrainase tha të hënën se një numër ndërtesash në Bakhmut ishin rimarrë.

Newsweek thotë se nuk ka verifikuar në mënyrë të pavarur pretendimet e Ukrainës apo Rusisë për qytetin.

Ndërsa Hertling, ish-gjenerali komandant i Ushtrisë Amerikane në Evropë, tha gjatë një interviste për CNN të hënën se forcat ukrainase ishin tërhequr nga Bakhmut, por tani ishin në një pozicion “shumë më të mirë” për të dëbuar Rusinë nga toka e lartë e vendbanimeve përreth.

Hertling argumentoi se zonat që Rusia po kontrollonte nuk kishin “asnjë vlerë taktike”, duke theksuar se Bakhmut ishte shkatërruar kryesisht pas muajsh luftimesh brutale.

Ai gjithashtu parashikoi se ushtria ukrainase së shpejti do të rrethonte forcat e linjës ruse.

“Rusia në thelb po komandon rrënojat tani”, citohet të ketë thënë Hertling për CNN. “Një qytet që ata e kanë shkatërruar, tani janë në mes të tij, nuk ka asnjë vlerë taktike tani”.

“Forcat ukrainase që janë tërhequr, tani mund të kenë një aftësi shumë më të madhe për të kryer operacione kundër atij qyteti sesa më parë”, shtoi ai. “Së shpejti ne mund të shohim forcat ukrainase të rrethojnë forcat Wagner, ose çfarëdo që ka mbetur, në qytetin e Bakhmut”.

Në një postim në Twitter të dielën, Hertling parashikoi se forcat Wagner do të përjetonin një “katastrofë” brenda disa ditësh nga shpallja e fitores ndaj Bakhmutit, ndërsa vuri në dukje se grupi mercenar kishte pësuar humbje të mëdha gjatë përpjekjes për të marrë qytetin këtë vit.

“Siç e kishim thënë shumë prej nesh disa herë, Prigozhin nuk është një ushtar profesionist dhe as trupat e tij”, shkroi ai në Twitter. “‘Urime, Yevgeny, ke vendosur flamurin e Wagnerit në qendër të qytetit. Dhe … je i rrethuar. Fatkeqësi për Wagnerin gjatë 5 muajve të fundit … dhe javën e ardhshme”.

Të hënën, Prigozhin pretendoi se forcat Wagner do të fillonin të tërhiqen nga Bakhmut të enjten dhe do të përfundonin një tërheqje deri më 1 qershor, sipas Reuters.

Dhe këshilltari i Zelensky, Alexander Rodnyansky, duke u shfaqur në të njëjtin transmetim të CNN si Hertling të hënën, hodhi poshtë pretendimin e Prigozhin për një tërheqje të afërt.

“Ne padyshim që nuk mund të besojmë asnjë fjalë që ata po thonë”, tha Rodnyansky. “Kjo është një anë që ka gënjyer vazhdimisht gjatë gjithë kohës, para pushtimit, gjatë pushtimit…”.

Ndërkohë Instituti për Studimin e Luftës, një institut me bazë në SHBA, tha në një raport të botuar të dielën se ishte “e pamundur” që Grupi Wagner të vazhdonte luftimet përtej Bakhmutit, për shkak të “gjendjes së tij aktuale të varfëruar”.