BOTA, 22 Maj 2023, 17:53

Përfshihet nga flakët shkolla në Amerikën e Jugut, humbin jetën 20 fëmijë

Përfshihet nga flakët shkolla në Amerikën e Jugut, humbin

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në një shkollë në Amerikën e Jugut, ku raportohet për 20 fëmijë të vdekur. Ngjarja ndodhi në qytetin qendror të Guyanezit Mahdia.

Zjarri shpërtheu pak pas mesnatës të së hënës, duke përfshirë një konvikt të shkollës së mesme dhe duke bllokuar studentët. Shërbimet e urgjencës po përpiqen të frenojnë zjarrin për shkak të kushteve të këqija të motit, thotë qeveria. Disa persona të tjerë janë plagosur dhe disa po përgatiten për evakuim drejt kryeqytetit, Georgetown, ku është ngritur një qendër speciale. “Kjo është një fatkeqësi e madhe. Është e tmerrshme, është e dhimbshme”, -tha presidenti i Guyanezit Irfaan Ali.

Mësohet se ekipet mjekësore të stacionuara në aeroport, dy spitalet kryesore të Georgetown do të përgatiten “në mënyrë që secilit fëmijë që kërkon vëmendje t’i jepet mundësia më e mirë e mundshme për të marrë atë vëmendje”. Ministri i Punëve të Brendshme Robeson Benn është në skenën e katastrofës dhe kryeministri dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë janë duke shkuar atje. “Është me zemër të rëndë dhe dhimbje që Kabineti po informohet dhe po mbahet i përditësuar për një zjarr të tmerrshëm në konviktin në Mahdia. Po bëhen të gjitha përpjekjet për të pasur një përgjigje të plotë të mbështetur nga evakuimi mjekësor,” Departamenti i Qeverisë për Publikun Informacioni thuhet në një deklaratë. Guajana ndodhet midis Venezuelës dhe Surinamit në bregun verior të Amerikës së Jugut.