AKTUALITET, 22 Shkurt 2024, 14:03

Tentoi të korruptonte drejtorin e AKU-së, arrestohet biznesmeni në Durrës

Tentoi të korruptonte drejtorin e AKU-së, arrestohet biznesmeni

Policia e Tiranës ka vënë në pranga biznesmenin 43-vjeçar me iniciale N. K., pasi tentoi të korruptonte drejtorin e AKU-së rajonale.

Biznesmeni banues në Durrës,  i ofroi një shumë parash drejtorit të AKU me qëllim lehtësimin e procedurave për testimin e kampionëve të marra në subjektin tregtar në Durrës.

Njoftimi i policisë:

Tiranë

Tentoi të korruptonte drejtorin e AKU-së Rajonale Tiranë, me qëllim lehtësimin e procedurave për testimin e kampioneve të marra në subjektin e tij tregtar, vihet në pranga 43-vjeçari.

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare ndaluan shtetasin N. K., 43 vjeç, banues në Durrës, për veprën penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi ka tentuar të korruptojë drejtorin e AKU-së Rajonale Tiranë, duke i ofruar atij një shumë parash, me qëllim lehtësimin e procedurave për testimin e kampioneve të marra në subjektin e tij tregtar (baxho), në Durrës.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, për veprime të mëtejshme.