SPORT, 4 Qershor 2023, 12:32

Real Madrid bën zyrtare gjithçka: Lamtumirë kapiteni ynë! Benzema shkon në Arabinë Saudite për 200 milionë euro

Real Madrid bën zyrtare gjithçka: Lamtumirë kapiteni ynë!

Është zyrtare: Benzema pas 14 sezonesh i thotë lamtumirë Real Madridit. Ishte klubi që i dha fund pasigurisë, duke lëshuar një deklaratë të gjerë:

“Real Madrid dhe kapiteni ynë kanë rënë dakord t’i japin fund fazës së tij të shkëlqyer dhe të paharrueshme. Klubi dëshiron të tregojë vlerësimin dhe dashurinë e tij për atë që tashmë është një nga legjendat tona më të mëdha”.

Karim do të shkojë në Superligën e Arabisë Saudite. Ai do të nënshkruajë një kontratë dyvjeçare në total 200 milionë euro pa taksa dhe do të marrë gjithashtu një bonus për të qenë ambasador i kandidaturës saudite për Botërorin 2030. Të martën e ardhshme, në orën 12:00, një akt i lamtumirë, në Valdebebas.

Karim Benzema mbërriti në Madrid në vitin 2009, vetëm në moshën 21-vjeçare dhe ka qenë një lojtar themelor në këtë epokë të artë të historisë sonë. Gjatë 14 sezoneve, ai ka fituar 25 trofe, një numër rekord për Real Madrid: 5 Kupa Evropiane, 5 Kupa të Botës për Klube, 4 Superkupa Evropiane, 4 Liga, 3 Kupa të Mbretit dhe 4 Superkupa të Spanjës.

Karim Benzema është Topi i Artë aktual dhe Lojtari i Vitit nga UEFA, si dhe është përfshirë në FIFA FIFPRO Eleven dhe fitues i Trofeut Pichichi 2022.

Çmimet e marra pas një prej sezoneve më të jashtëzakonshme në historinë tonë, veçanërisht në Champions League e La Liga, në të cilën kapiteni luajti në ndeshje të paharrueshme që ndihmuan Real Madrid të fitojë Kupën e 14-të në Paris, duke qenë golashënuesi më i mirë në këtë kompeticion me 15 gola.

Karim Benzema është lojtari i pestë që ka veshur fanellën merengues më së shumti me 647 paraqitje dhe është golashënuesi i dytë i të gjitha kohërave për Real Madrid me 353 gola.

Ai është gjithashtu golashënuesi i dytë i të gjitha kohërave i Real Madrid, si në Ligë ashtu edhe në Kupën Evropiane. Dhe ai është gjithashtu golashënuesi i katërt në Champions League në historinë e kësaj gare dhe golashënuesi i katërt në historinë e Ligës.

Benzema është joshur nga tundimi arab. Ai u rinovua de facto në Madrid për shkak të klauzolës së ‘Topit të Artë’, që i dha një vit më shumë në Real Madrid, por ditët e fundit ai ka ndryshuar planet përballë një propozimi të parezistueshëm në aspektin ekonomik.

Pavarësisht se destinacioni i Benzemas duket të jetë Al Ittihad, lojtari ka nënshkruar një kontratë me Ministrinë e Sporteve të Arabisë Saudite që mund ta dërgojë atë në ndonjë nga skuadrat saudite të kualifikuara në Ligën e Kampionëve të Azisë.

Ajo që pritet është që Benzema të përfundojë tek Al Ittihad, kampioni aktual i ligës së vendit. Sepse në rivalin e tij më të drejtpërdrejtë, Al Nassr, luan Cristiano Ronaldo dhe Messi pritet të luajë në skuadrën tjetër të madhe në vend, Al Hilal.

Ky është plani i Arabisë Saudite: të ketë në ligën e saj tre emrat e mëdhenj të dekadës së fundit të futbollit të Botërorit dhe me këtë të promovojë kandidaturën e saj për Botërorin 2030, që do të jetë rivali i madh i Spanjës, Portugalisë dhe Marokut. Për momentin ai tashmë ka dy: Cristiano dhe Benzema.