LIFESTYLE, 14 Shtator 2022, 11:16

Shuhet aktorja me famë botërore, Irena Pappas: S'mund të iki nga kjo botë pa thënë se jam shqiptare

Shuhet aktorja me famë botërore, Irena Pappas: S'mund të iki
Aktorja e madhe Irene Papas

Është shuar në moshën 96-vjeçare, aktorja me famë botërore, Irene Pappas. Irene Leleku-Papas, ka luajtur role të ndryshme në 90 filma. Roli i saj më i shquar është ai i Penelope, në serialin italian “Odiseu” së bashku me aktorin e madh kosovar, Bekim Fehmiu.

Gjatë bashkëbisedimeve që ka pasur me aktorin shqiptar Fehmiu ajo e ka pranuar origjinën e saj shqiptare. Vetë aktorja në një intervistë e pyetur se përse ishte kaq esmere është përgjigjur pyetjes duke folur për prejardhjen.

“I ngjaj nënës sime. Nëna ime ishte ezmere si unë. Ajo vinte nga Epiri, ndërsa im atë vinte sipas gjasave nga Shqipëria. Ndoshta jam shqiptare, ose gjysmë shqiptare. Peloponezi është përplot me shqiptarë”, u shpreh asokohe Irena.

“Unë nuk mund ta lë këtë botë duke mos e thënë të vërtetën. Unë jam shqiptare. Kam lindur në vitin 1926 dhe mbiemri im fillimisht ka qenë Leleku”, ka thënë ajo.

Irena e filloi karrierën artistike që në moshën 10 vjeçare si këngëtare dhe kërcimtare në variete. Ajo mbaroi studimet e larta në Shkollën e Dramës të Theatrit Kombëtar të Athinës. Roli i saj i parë në kinematografi ishte “Engjëjt e humbur “, teksa më pas karriera e saj shënoi shumë role si heroina e tragjedive klasike greke.

Ajo ka luajti në mbi 70 filma në një karrierë që përfshin më shumë se 50 vjet, duket se ka “zgjedhur” në këtë moshë, të deklarohet dhe duke “lënë” një amanet, ndoshta fëmijëve ose pasardhësve të saj “se origjina e saj është shqiptare” .

Tani që ajo është 90-vjeç, sipas medias sociale, filetet se Irene Papas - Leleku,e thotë hapur ngase : "Nuk mund të largohem nga kjo botë, e të mos e them të vërtetën, se - “Unë jam Shqiptare”. - Kur kam lindur në vitin 1926 mbiemri im ka qenë Irene Leleku".

Në biografinë e saj në IMDb shkruan se Papas, vertet ka lindur si Irini Leleku -ou, në Chiliomodi, në Korinti, Greqi. Kurse, nëna e saj ishte një mësues, dhe babai i saj një mësues i dramës klasike. Ajo vet shërbeu në bordin e drejtorëve të Fondacionit Anna-Marie.  

Ajo ka pohuar vet në një intervistë, se origjina nga babai i saj, ishte me prejardhje shqiptare - dhe përkatësisht nga mbiemri Leleku. 

Papas, thuhet se filloi karrierën e saj të hershme në Greqi (ajo u zbulua nga Elia Kazan), duke arritur famë të madhe, atje, para se të aktronte në filma të njohur ndërkombëtarisht si filmat The Guns Navarone (1961) dhe Zorba Greke (1964), dhe në filma që jan vlerësuar në mënyrë kritike, si Z (1969).

Ajo është një figurë udhëheqëse në transkriptimet kinematografike të tragjedisë së lashtë, pasi ajo ka portretizuar Helenën në filimin “Helen The Women Troje” (1971) Katharine Hepburn, Clytemnestra në Ifigjenia (1977), dhe pjesët eponymous në Antigone (1961) dhe Electra (1962). Papas gjithashtu, u paraqit si Katerina e Aragonit në filmin “Anne of the Thousand Days”, përballë Richard Burton dhe Geneviève Bujold në vitin 1969.

Në vitin 1976, ajo luajti në filmin Mohammad, i Dërguari i Zotit (e njohur si Mesazhi) në lidhje me origjinën e Islamit dhe mesazhin e Muhammedit. Një nga paraqitjet e saj të fundit të filmit, ishte në mandolinë Captain Corelli-së. 

Në vitin 1978, Papas, ka bashkëpunuar me kompozitorin Vangelis, në një interpretim elektronik, të tetë këngëve greke popullore, lëshuar si një rekord të quajtur "Odes". Ata bashkëpunuan edhe një herë më pas në vitin 1986 për "Rapsodies", një interpretim elektronik i shtatë himneve bizantine liturgjike.

Në vitin 1982, ajo u shfaq në film Luani i Shkretëtirës, së bashku me Anthony Quinn, Oliver Reed, Rod Steiger, dhe John Gielgud në rolin.

Irene Papas, është një nga aktoret e cila nuk pati fatin të marrë asnjë Oskar, e “dëshpëruar", ajo ka thënë se "I never won on Oscar….and the Oscars never won Irene Papas - Unë asnjëherë nuk fitova Oskar - por edhe Oskars asnjëherë nuk e fitoi Irene Papas”. 

Papas, thuhet se ka qenë anëtare e Partisë Komuniste të Greqisë (KKE), por ishte gjithashtu një mike e ngushtë personale i ish kryeministrit Andreas Papandreu.

Në vitin 1979, Polydor, kishte lëshuar albumin e saj solo drejtë Odes, me muzikë të Vangelis Papathanasiu. Fjalët për albumin janë bashkë-shkruar nga Arianna Stassinopoulos (Arianna Huffington).

Në 1986 Papas, pati lëshuar një album të ri të asaj kohe në bashkëpunim me Vangelis, me titull Rapsodies.
Një CD më vonë, e Irene Pappas, ku ajo këndon me Mikis Theodorakis, u shpernda zyrtarisht në vitin 2006, por një përzgjedhje e gjerë të këngëve, të gjitha të kënduara në greqisht, u “vodhën” dhe u shperndan kontrabadisht dhe u hodhën në qarkullim pa të drejtën e autorit.

Papas, sipas biografëve të saj, ishte njohur me Mikis Theodorakis, qysh në vitin 1964, duke punuar me të, sidomos në të famshmen vallen e kënduar greke Zorba. 

Disa prej këngëve, të shkruara dhe kënduar prej saj që duket se datojnë nga 1964, janë edhe sot më të preferuarat , ato sipas muzikantëve dhe adhuruesve të muzikës, thuhet se janë plot dashuri, melodiose dhe kënduar e interpretuar me një pasion e aftësi nga ana e Irena Papas.