LIFESTYLE, 13 Shtator 2022, 09:29

Ceremonia e 74-të të çmimeve ‘Emmy”, ja lista e plotë e fituesve

Ceremonia e 74-të të çmimeve ‘Emmy”, ja lista e

Ceremonia e 74-të të çmimeve ‘Emmy” e organizuar nga Kenan Thompson, u transmetua drejtpërdrejt nga Teatri Microsoft në LA live në në NBC, ndërsa për herë të pare u transmetua dhe në Peacock.

‘Suçession’ udhëhoqi të gjithë të nominuarit këtë vit, duke zgjedhur 25 prej tyre, duke përfshirë një nominim për ‘Seritë më të mira dramë’ dhe nominimet për aktrim për pothuajse të gjithë kastin kryesor.

Gjigandi i transmetimit HBO Max konkurroi kundër Euphoria , Ozark, Severance , Squid Game , Stranger Things dhe Yelloëjackets .

I dyti për nga numri i nominimeve është fituesi i vitit të kaluar i shquar i serialeve komedi, Ted Lasso , dhe antologjia e suksesshme e Mike White e HBO, The White Lotus, që të dy ishin pjesë e 20 nominimeve. Hacks dhe komedia e Hulu-së, Only Murders in the Building, mori 17 nominime, e ndjekur nga Euphoria me 16.

Në kategorinë e serialeve komedi të jashtëzakonshme këtë vit, Ted Lasso , Hacks , dhe Only Murders in the Building do të konkurruan kundër Barry , Cub Your Enthusiasm , The Marvelous Mrs. Maisel , What Ëe Do In the Shadoës dhe Abbott Elementary

Lista e plotë e fituesve për “Emmy Awards 2022”

Seriali më i mirë dramatik

Better Call Saul

Euphoria

Ozark

Severance

Squid Game

Stranger Things

Suçession

Yellowjackets

Seriali i jashtëzakonshëm komedi

Abbott Elementary

Barry

Curb Your Entuziazm

Hacks

The Marvelous Mrs. Maisel

Only Murders In The Building

Ted Lasso

What

Seriali i jashtëzakonshëm i kufizuar ose i antologjisë

Dopesick

The Dropout Duke

Inventing Anna

Pam dhe Tommy

The White Lotus

Aktorja më e mirë në një serial komedi

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Quinta Brunson, Abbott Elementary

Kaley Cuoco, The Flight Attendant

Elle Fanning, The Great

Issa Rae, Insecure

Jean Smart, Hacks

Aktori më i mirë në një serial komedi

Donald Glover, Atlanta

Bill Hader, Barry

Nicholas Hoult, The Great

Steve Martin, Only Murders in the Building

Martin Short, Only Murders in the Building

Jason Sudeikis, Ted Lasso

Aktorja më e mirë dytësore në një serial komedi

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel

Hannah Einbinder, Hacks

Hannah Waddingham, Ted Lasso

Janelle James, Abbott Elementary

Juno Temple, Ted Lasso

Kate McKinnon, Saturday Night Live

Sarah Niles, Ted Lasso Elementare

Aktori më i mirë në një rol dytësor në një serial komedi

Anthony Carrigan, Barry

Brett Goldstein, Ted Lasso

Boëen Yang, Saturday Night Live

Henry Ëinkler, Barry

Nick Mohammed, Ted Lasso

Tobeeb Jimoh, Ted Lasso

Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel Ty

Aktori më i mirë në nj në një serial të kufizuar, film ose antologji

Colin Firth, The Staircase

Andreë Garfield, Under the Baner of Heaven

Oscar Isaac, Skena nga një martesë

Michael Keaton, Dopesick

Himesh Patel, Station ElevenSebastian Stan, Pam & Tommy

Aktorja më e mirë në një serial të kufizuar, film ose antologji

Toni Collette, The Staircase

Julia Garner, Inventing Anna

Lily James, Pam & Tommy

Sarah Paulson, Impeachment: American Crime Story

Margaret Qualley, Maid

Amanda Seyfried, The Dropout

Aktori më i mirë dytësor në një seri të kufizuar ose një film

Murray Bartlett, The Ëhite Lotus

Jake Lacy, The Ëhite Lotus

Peter Sarsgaard, Dopesick

Michael Stuhlbarg, Dopesick

Seth Rogen, Pam & Tommy

Steve Zahn, The White Lotus

Aktorja më e mirë dytësore në një seri të kufizuar ose një film

Alexandra Daddario, The White Lotus

Connie Britton, The White Lotus

Jennifer Coolidge, The White Lotus

Natasha Rothëell, The White Lotus

Kaitlyn Dever, Dopesick

Mare Ëinningham, Dopesick

Sydney Sëeeney, The White Lotus

Aktorja më e mirë në një serial dramë

Jodie Comer, Killing Eve

Laura Linney, Ozark

Melanie Lynskey, Yelloëjackets

Sandra Oh, Killing Eve

Reese Ëitherspoon, The Morning Show

Zendaya, Euphoria

Aktori më i mirë në një serial dramë

Jason Bateman, Ozark

Brian Cox, Suçession

Lee Jung-jae, Squid Game

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Adam Scott, Severance

Jeremy Strong, Suçession

Aktori më i mirë dytësor në një serial dramë

Billy Crudup, The Morning Shoë

John Turturro, Severance

Kieran Culkin, Suçession

Mattheë Macfadyen, Suçession

Nicholas Braun, Suçession

Oh Young-soo, Squid Game

Park Hae-soo, Squid Game

Christopher Ëalken, Sever

Aktorja më e mirë dytësore në një serial dramë

Christina Riçi, Yellowjackets

Julia Garner, Ozark

Smith-Cameron, Suçession

Jung Ho-yeon, Squid Game

Patricia Arquette, Severance

Rhea Seehorn, Better Call Saul

Sarah Snook, Suçession

Sydney Ehorup Sëeeney ,

Seriali më i diskutuar për ‘Variety’

Shfaqja e përditshme me Trevor Noah

Javën e kaluar Sonte me John Oliver

Late Night me Seth Meyers

Shfaqja e Vonë me Stephen Colbert

Programi më i mirë ‘Reality’

Lizzo’s Watch for the Big Grrrls

Nailed It!

RuPaul’s Drag Race

Top Chef

The Voice.