LIFESTYLE, 11 Shkurt 2023, 18:37

Studimi/ Pirja e një birre në ditë mund të çojë në disa efekte anësore

Studimi/ Pirja e një birre në ditë mund të çojë

Sipas shumë nutricionistëve, konsumimi i një birre në ditë nuk është i dëmshëm. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ju mund të kaloni pa disa efekte anësore, shkruan The Sun. Çfarë mund të ndodhë nëse e keni këtë zakon?

Konsumimi i përditshëm i birrës çon në shtim në peshë

Në varësi të llojit të birrës që pini, ju mund të konsumoni qindra kalori në vetëm një gotë, gjë që mund të çojë në shtim në peshë, veçanërisht nëse hani ushqime me shumë kalori si kikirikët. Sipas Shoqatës Kombëtare të Shëndetit, një litër birrë mesatare është e barabartë me kaloritë me një çokollatë prej 50 gramësh.

Birra mund të ndikojë në zorrët në mënyra pozitive dhe negative

Kjo pije dihet se ndikon në shëndetin e zorrëve, dhe hulumtimet në të vërtetë tregojnë efekte anësore potencialisht pozitive dhe negative të konsumimit të rregullt të birrës.

“Kjo mund të bëjë që stomaku juaj të prodhojë më shumë acid se zakonisht, gjë që mund të kthehet në inflamacion të mukozës së zorrëve. E gjithë kjo mund të ketë efekte anësore afatgjata si gastriti”, ka thënë dietologia Katie Boyd.

Është interesante se një studim i ri i botuar në Agriculture Science & Technology zbuloi se konsumi i përditshëm i birrës mund të përmirësojë diversitetin në mikrobiotën e zorrëve, por kjo varet nga shumë faktorë të tjerë.

Pirja e birrës ndikon në gjumin tuaj

Në përgjithësi, konsumimi i alkoolit ndikon negativisht në ciklin natyral të gjumit, veçanërisht nëse e konsumoni në mbrëmje. Alkooli në birrë ndikon në sekretimin e acidit të stomakut dhe mund të rrisë shanset për të vuajtur nga urthi ose dispepsi.

“Pirja e tepërt e birrës mund të prishë gjumin, sepse shkakton një rritje të insulinës në mes të natës dhe mund të ndiheni të mërzitur në mëngjes”, thotë Boyd.

A ka zgjidhje?

Nëse ende vendosni të pini birrë, ekspertët thonë se duhet të rrisni marrjen e përditshme të ujit. Uji ndihmon në procesin e rikuperimit, detoksifikimit dhe eliminimit të substancave të dëmshme.

Përveç kësaj, pirja e vazhdueshme e ujit gjatë gjithë ditës mund të zvogëlojë dëshirën për të konsumuar kalori shtesë.