LIFESTYLE, 30 Janar 2024, 17:10

Poor Things kalon 50 milionë dollarë në arkat botërore, sukses i madh për filmin e George Lanthimos

Poor Things kalon 50 milionë dollarë në arkat botërore,

“Poor Things” është një hit i madh në kinema dhe po sheh një rritje të jashtëzakonshme në të ardhura.

Filmi i Giorgos Lanthimos ka grumbulluar 11 nominime për Oscarët e këtij viti dhe deri më sot ka kaluar shifrën 50 milionë dollarë, një shifër mbresëlënëse që pritet të rritet edhe më shumë.

11 nominime për Oscars

“Poor Things” mblodhi gjithsej 11 nominime me George Lanthimos që pretendon një Oscar për regji. Kjo është hera e dytë që Giorgos Lanthimos do të pretendojë Oscarin për regjisorin më të mirë, pas nominimit të tij në vitin 2019, me filmin “The Favourite”.

Filmi është një përshtatje moderne e fabulës së Frankenshtajnit bazuar në librin e vlerësuar me çmime të vitit 1992 të Alistair Grey me të njëjtin emër dhe ndjek Bellan, një grua e re e bukur që vret veten për t’i shpëtuar burrit të saj abuziv.

Ajo është rikthyer në jetë nga një shkencëtar i çuditshëm, por gjenial, Godwin Baxter, i cili, megjithatë, i jep asaj mendjen e një foshnjeje. E etur për të njohur botën, ajo niset me Duncan Wedderburn, një avokat i aftë dhe i sfiduar moralisht, në një aventurë që përfshin kontinentin.

Ylli i filmit, Emma Stone, e cila është gjithashtu e nominuar për Oscar për aktoren më të mirë, kishte shprehur ndjenjat e saj për këtë sukses.

“11 nominimet për Poor Things janë si një ëndërr surreale. I jam shumë mirënjohës Akademisë që më përfshiu si aktore dhe producente në këtë grup të nominuarve të shquar dhe që e njohu filmin tonë në kaq shumë kategori. Urime Mark, Tony, Robbie, Holly, Blackfish, Nadia & Mark, Jerskin, Shona, James, Szusza, Andrew, Ed dhe kapitenit të anijes sonë, George Lanthimos për nominimet e tyre, si dhe Searchlight Pictures dhe të gjitha gjërat përpara dhe pas kamera që solli në jetë këtë film”, tha Stone që më pas shtoi: “Ekipi i artistëve që kontribuan në Poor Things dhanë gjithçka dhe unë jam përgjithmonë mirënjohëse për mundësinë për të luajtur Bella dhe për të parë botën me sytë e saj. Më ka treguar se jeta është shumë më tepër se sheqeri dhe dhuna. Dhe për Lily, Carey, Sandra dhe Annette. Është nderi më i madh të jesh në shoqërinë tënde”.