LIFESTYLE, 9 Shkurt 2024, 15:23

Ndahet nga jeta dirigjenti i njohur japonez, Seiji Ozaw

Ndahet nga jeta dirigjenti i njohur japonez, Seiji Ozaw

Dirigjenti i njohur japonez Seiji Ozawa, i cili udhëhoqi orkestrat më të famshme në botë, vdiq në Tokio në moshën 89-vjeçare, njoftuan këtë të premte mediat japoneze. Ai vdiq në shtëpi të martën nga një atak kardiak dhe u varros në prani të familjes së tij.

Ozawa lindi në vitin 1935 në provincën kineze të Mançurisë, në atë kohë një koloni japoneze. Filloi të mësonte piano në shkollën fillore, por shpejt i theu dy gishtat duke luajtur regbi dhe më pas iu drejtua dirigjimit.

Ai jetoi jashtë vendit në vitin 1959 dhe takoi disa nga figurat më të njohura të botës së muzikës klasike, si kompozitorin dhe drejtuesin e orkestrës Leonard Bernstein, asistent i të cilit ishte në Orkestrën Filarmonike të Nju Jorkut në sezonin 1961-1962.

Ozawa më pas drejtoi orkestra në Çikago, SHBA, Toronto, Kanada dhe San Francisko, AD dhe ishte Drejtor muzikor i Orkestrës Simfonike të Bostonit për 29 vjet. Ai u largua nga ajo detyrë në vitin 2002 dhe u bë kryedirigjent i Operës Shtetërore në Vjenë, Austri, ku punoi deri në vitin 2010.