LIFESTYLE, 8 Shkurt 2024, 16:25

Shtetet i bëjnë thirrje të tërhiqet, Izraeli bëhet gati për...

Shtetet i bëjnë thirrje të tërhiqet, Izraeli bëhet gati

Këngëtarja Eden Golan është zgjedhur për të përfaqësuar Izraelin në Eurovision ndërsa organizatorët përballen me thirrjet që mos t'i lejohet pjesëmarrja për shkak të luftës në Gaza.

Golan, 20 vjeçe, u përzgjodh në një shfaqje televizive për talente pasi performoi "I Don't Want To Miss A Thing" të Aerosmith.

Kënga e saj i dedikohet më shumë se 130 pengjeve izraelitë që mbahen ende në Gaza. "Ne nuk do të jemi vërtet mirë derisa të gjithë të kthehen në shtëpi," tha ajo.

Por këngëtarë në disa vende kanë kërkuar që Izraeli të pezullohet. Në dhjetor, Shoqata e Kompozitorëve dhe Lirikëve të Islandës publikoi një deklaratë duke thënë se aksioni ushtarak i Izraelit në Gaza e bëri pjesëmarrjen e tij të papajtueshme në një kompeticion "që karakterizohet nga gëzimi dhe optimizmi".

Një peticion që bën thirrje që Izraeli të përjashtohet ka mbledhur rreth 10,000 firma, pothuajse 3% e popullsisë së vendit. Nëse Izraeli lejohet të performojë, Islanda duhet të tërhiqet, tha ajo.

Në Finlandë, një peticion i nënshkruar nga më shumë se 1,400 profesionistë të industrisë muzikore akuzoi transmetuesin e tyre kombëtar Yle për standarde të dyfishta, duke thënë se ishte ndër të parët që kërkoi ndalimin e Rusisë pas pushtimit të Ukrainës në vitin 2022. “Ne presim të njëjtën mbrojtje aktive të vlerave nga Yle edhe tani”, thanë ata.

Artistët në Norvegji dhe Danimarkë kanë shkruar letra të ngjashme, ndërsa një letër e hapur e Suedisë, e nënshkruar nga yjet e popit duke përfshirë Robyn, Fever Ray etj, akuzoi Izraelin për krime lufte. “Leja e pjesëmarrjes së Izraelit minon jo vetëm frymën e konkursit, por të gjithë misionin e shërbimit publik”, shkruan ata.

Përpara se të zgjidhej për të përfaqësuar Britaninë e Madhe, Olly Alexander miratoi gjithashtu një deklaratë që akuzonte Izraelin për gjenocid. Një zyrtar izraelit i tha më vonë gazetës Telegraph të Mbretërisë së Bashkuar se argumentet ishin "absurde" dhe akuzoi Alexander dhe kolegët e tij për "paragjykim kundër Izraelit".