LIFESTYLE, 7 Shkurt 2024, 23:19

“Në fillim nuk e pëlqeva", Irini Qirjako tregon si u njoh me bashkëshortin

“Në fillim nuk e pëlqeva", Irini Qirjako tregon si u njoh

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Irini Qirjako, ka qenë e ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Quo Vadis” të gazetares Pranvera Borakaj, ku është rrëfyer si asnjëherë më parë për jetën e saj.

Ajo ka treguar ndër të tjera si është njohur me bashkëshortin e saj, për të cilin tha se në fillim nuk e pëlqeu.

Irini Qirjako: Më ka prezantuar kunata ime dhe një herë dy herë tre herë…

Pranvera Borakaj: Të pëlqeu që në fillim?

Irini Qirjako: Herën e parë nuk më pëlqeu, se ishte i dobët. Kurse kur e takova herën e dytë herën e tretë më pëlqeu për inteligjencën e tij, kishte një shpirt të madh, kishte humor fin, zemër të madhe dhe e pashë që ra brenda më deshte shumë dhe thashë “Irini ky është për ty”.

Pranvera Borakaj: Kush ju këndoi në dasmë?

Irini Qirjako: Në dasmën time nuk më kujtohet, por ka qenë Çeçua, violinist që e gjeta kur vajta në ansambël. Violinist shumë i mirë.

Pranvera Borakaj: Mos më thuaj që ke rezistuar në dasmën tënde pa kënduar?

Irini Qirjako: Po s’kam kënduar.

Pranvera Borakaj: Po si durove gjithë kohën?

Irini Qirjako: Rrija urtë, isha nuse e urtë.

Pranvera Borakaj: Po të kishe bërë një dasmë tjetër me siguri që do ta kishe mbajtur gjithë atmosferën?

Irini Qirjako: Patjetër që do këndoja, s’kishte njeri të më mbante.

Pranvera Borakaj: Ishte xheloz bashkëshorti në atë kohë?

Irini Qirjako: Shiko, unë isha në një punë shteti në atë kohë. Ishte institucioni më i lartë, Ansambli Shtetëror i Këngëve dhe Valleve Popullore dhe Teatri i Operas dhe Baletit. Ai kishte motrën instrumentiste, ajo jepte koncerte, ky vinte gjithmonë në opera.