BOTA, 25 Shtator 2022, 23:24

Zgjedhjet në Itali/ Publikohen exit-pollet e para, fitore e thellë e qendrës së djathtë me kandidate Giorgia Meloni (Foto)

Zgjedhjet në Itali/ Publikohen exit-pollet e para, fitore e thellë e

Pas mbylljes së qendrave të votimit në orën 23:00 janë publikuar edhe exit-pollet e para në Itali.

Në exit-pollin e publikuara nga televizioni Rai1, bien në sy projeksioni për një fitore të thellë të qendrës së djathtë, të përbërë nga Forza Italia e Silvio Berluskonit, Lega Nord e Mateo Salvinit dhe Fratelli d’Italia e Giorgia Melonit.

Kjo e fundit pritet të jetë kryeministrja e re e Italisë, me të djathtët që pritet të drejtojnë vendin pa patur nevojën e partive të tjera në koalicion.

Zgjedhjet në Itali/ Publikohen exit-pollet e para, fitore e thellë e

Zgjedhjet në Itali/ Publikohen exit-pollet e para, fitore e thellë e

Zgjedhjet në Itali/ Publikohen exit-pollet e para, fitore e thellë e