BOTA, 25 Shtator 2022, 19:39

Moldavët kundërshtojnë rritjen e çmimit të gazit, kërkojnë rrëzimin e qeverisë

Moldavët kundërshtojnë rritjen e çmimit të gazit,

Mijëra njerëz demonstruan në kryeqytetin e Moldavisë, Kishinau, të dielën për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë pro-perëndimore të vendit, mes zemërimit në rritje për çmimet në rritje të gazit dhe inflacionin. Shteti i vogël i Evropës Lindore, i vendosur mes Ukrainës dhe Rumanisë, ka parë një përshkallëzim të tensioneve politike në muajt e fundit pasi çmimet e gazit janë rritur pas pushtimit rus të Ukrainës.

Mijëra njerëz protestonin jashtë rezidencës zyrtare të presidentes moldave në Kishinuan qendrore, duke brohoritur slogane të tilla si “Poshtë Maya Sandu” dhe “Poshtë qeveria”.

Sandu ka dënuar vazhdimisht veprimet e Moskës në Ukrainë dhe po bën presion që Moldavia të anëtarësohet në Bashkimin Evropian. Kritikët e saj e akuzojnë atë se po negocion një marrëveshje më të mirë gazi me Rusinë, furnizuesin kryesor të Moldavisë.

Të premten, rregullatori i gazit natyror i Moldavisë rriti çmimet me 27% për familjet.

Rreth 10 tenda ishin ngritur nga protestuesit jashtë rezidencës pasdite, pas një përpjekjeje për të ngritur një kamp proteste jashtë ndërtesës së Parlamentit Moldavian javën e kaluar.