BOTA, 25 Shtator 2022, 18:00

SHBA: Nëse Rusia do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë, do të ketë pasoja katastrofike

SHBA: Nëse Rusia do të përdorë armë bërthamore

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, premtoi të dielën se do të kishte pasoja “katastrofike” nëse Rusia përdor një armë bërthamore në Ukrainë dhe tha se SHBA do të vendosë sanksione të mëtejshme ekonomike kundër Rusisë nëse Kremlini përfundon referendumin e tij “të rremë”.

“Nëse Rusia e kalon këtë vijë, do të ketë pasoja katastrofike për Rusinë. Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen me vendosmëri. Tani në kanalet private, ne kemi shpjeguar në detaje më të hollësishme saktësisht se çfarë do të thotë kjo,” i tha Sullivan Chuck Todd në “Meet The” të NBC.

Për pasojat e mëtejshme kundër Rusisë për referendumet në territoret e pushtuara ukrainase, Sullivan vuri në dukje deklaratën e liderëve të G7 të premten dhe tha se do të ketë më shumë njoftime nga SHBA në ditët në vijim.

“Ata përsëritën se do të kishte pasoja dhe specifikuan se kjo do të përfshinte sanksione shtesë të zgjeruara, duke përfshirë sanksione ndaj subjekteve dhe kompanive jashtë Rusisë që mbështesin makinën ruse të luftës ose mbështesin këto referendume të rreme ose përpjekjet e Rusisë,” tha Sullivan.

Në një intervistë në ABC “This week”, Sullivan tha gjithashtu se SHBA po planifikon “për çdo emergjencë”.

“Ne duam të parashtrojmë parimin se do të ketë pasoja katastrofike, por jo të përfshihemi në një lojë retorike gjilpërash. Pra, rusët e kuptojnë se ku jemi, ne e kuptojmë se ku jemi, ne po planifikojmë për çdo rast dhe ne do të bëjmë atë që është e nevojshme për të penguar Rusinë nga ndërmarrja e këtij hapi. Dhe nëse ata e bëjnë, ne do të përgjigjemi me vendosmëri, “tha Sullivan.

I pyetur për protestat e vazhdueshme në Rusi, Sullivan tha se SHBA-ja është e përqendruar në vazhdimin e mbështetjes së Ukrainës: “E ardhmja e Rusisë varet nga populli rus që të vendosë”.