BOTA, 23 Nëntor 2021, 23:04

“Njëri në turne lamtumire dhe tjetri duke bërë pazare politike”/ Media amerikane: Merkel dhe pasardhësi i saj e lanë pandeminë të dilte jashtë kontrollit

“Njëri në turne lamtumire dhe tjetri duke bërë pazare

Menaxhimi i pandemisë po shfaqet si një enigmë me politikën e Angela Merkelit drejt reduktimit të krizës shëndetësore, mes shpërthimit të koronavirusit në Gjermani , duke nxitur komente. Në një kohë kur spitalet gjermane janë nën presion të madh është e rëndësishme të shikohet se si situata arriti në këtë pikë kthese dhe si ndikoi ndryshimi i peizazhit politik në vonesat e vendimmarrjes.

Një analizë e amerikanit Bloomberg, me titull ” Merkel dhe pasardhësi i saj bënë politikë dhe lanë jashtë kontrollit koronavirusin ” përshkruan kronikën e një menaxhimi të pakujdesshëm , që mund të njollosë në mënyrë të pariparueshme ditët e para të ardhjes në pushtet të Olaf Solz.

Të dy kishin nisur së bashku në Samitin e G20 në Romë, ku Angela Merkel kishte zgjedhur të merrte pjesë në takimet me Olaf Solz në takimet me liderët e ekonomive më të mëdha të botës, si shenjë e vazhdimësisë politike në Gjermani. Informacioni kërkon që kancelarja në largim të paralajmërojë Soltz për një shpërthim të mundshëm të pandemisë dhe nevojën për të marrë masa më të rrepta. Megjithatë, socialdemokrati hodhi poshtë akuzat e Merkelit dhe, siç thuhet në artikull, “Gjermania po e paguan çmimin “.

Sipas të njëjtit artikull, që në fund të tetorit , Merkel i propozoi Soltz-it që të mblidheshin kryeministrat e 16 shteteve gjermane për të koordinuar reagimin ndaj infeksioneve në rritje të koronavirusit. Megjithatë, ai e hodhi poshtë propozimin si të panevojshëm, sipas njerëzve që kanë qenë në dijeni të këtyre diskutimeve. Duke dashur të tregojë grushtin politik, Olaf Soltz duket se i ka këshilluar krerët e shteteve pranë SPD-së që të mos pranojnë ftesën e Merkelit për të diskutuar mbi pandeminë. Megjithatë, përfaqësuesi i kancelares nuk pranoi të komentojë këtë informacion.

Me Merkelin në një turne lamtumire gjatë gjithë vjeshtës dhe Soltz duke bërë pazare me partnerët e rinj të mundshëm mbi detajet e politikave dhe postet ministrore, asnjëra nuk i ka vënë veshin paralajmërimeve dhe tani ekonomia e saj më e madhe Evropa është në krizë të plotë .

Në të njëjtën kohë, Soltz ishte zhdukur nga sfera publike, duke u përpjekur t’i jepte gishtat e fundit qeverisë “fanar”. Megjithatë, deri në betimin në kancelarinë në fillim të dhjetorit, shpërthimet në Gjermani mund të ishin dyfishuar përsëri, bazuar në modelet parashikuese të pandemisë

Disa muaj pasi pandemia u duk në kontroll të plotë, autoritetet gjermane po luftojnë për të ringjallur një fushatë vaksinimi spërkatës dhe diskutoni për kufizime më të rrepta, pasi rastet janë më shumë se dyfishuar që nga pranvera e kaluar.

Instituti Robert Koch, autoriteti i shëndetit publik i vendit, kishte paralajmëruar për një valë të katërt këtë verë. Por çështja e pandemisë nuk “përshtatet” në një fushatë zgjedhore, siç vëren ashpër artikulli i Bloomberg.

Më 11 nëntor , kreu i SPD vendosi të fliste për pandeminë. Dhe më pas, megjithatë, në një fjalim në parlamentin gjerman, ai mbrojti vendimin e aleatëve të tij për t’i dhënë fund gjendjes së jashtëzakonshme, por premtoi masa adekuate për të frenuar koronavirusin. Masat që u morën përfundimisht u konsideruan të pamjaftueshme dhe kryesisht të vonuara nga ekspertët. Udhëheqësi i Robert Koch, Lothar Wheeler, u bëri thirrje gjermanëve të qëndrojnë në shtëpi, të anulojnë ngjarje të mëdha, të mbyllin baret dhe klubet me ventilim të dobët, të reduktojnë kontaktet private dhe të shmangin takimet e brendshme. Gjermania është në “gjendje të jashtëzakonshme kombëtare”, tha ai.

Në këtë klimë, Angela Merkel zgjodhi të dalë publikisht dhe të paralajmërojë se situata është shumë më e keqe nga ajo që ka parë vendi deri më tani, duke lënë të hapur mundësinë e vendosjes së një bllokimi të përgjithshëm .

Në të njëjtën kohë, shtypi gjerman stigmatizonte deklaratat e ministrit aktual të Shëndetësisë, Jens Spann, i cili dje paralajmëroi se gjermanët ose do të vaksinohen ose do të shërohen ose do të vdesin deri në fund të dimrit.

Siç lexojmë në DW, Hannoverische Allgemeine Zeitung thekson se është “cinizëm kur ministri në largim i Shëndetësisë bën deklarata të tilla. Dhe është kryesisht cinike sepse vetëm 4 javë më parë ai mbështeti pikëpamjen se Gjermania mund të dilte nga situata e pandemisë kombëtare…”.

Gazeta e majtë TAZ në Berlin, nga ana e saj, i bëri thirrje Jens Spann të japë dorëheqjen për këto deklarata:Duke deklaruar se Gjermania mund të dalë nga situata epidemiologjike kombëtare, ai ka dëshmuar se e meriton titullin mësues i vlerësimeve të gabuara, duhet të kërkojë një punë tjetër që nuk ka lidhje me politikën shëndetësore ”.