BOTA, 14 Shtator 2023, 17:07

Ngjarje e rëndë në Arabinë Saudite, autoritetet ekzekutojnë dy oficerë, i akuzuan për “tradhti”

Ngjarje e rëndë në Arabinë Saudite, autoritetet

Autoritetet saudite kanë ekzekutuar dy oficerë ushtarakë nën akuza për “tradhti”, tha Ministria e Mbrojtjes e vendit.

Në një deklaratë, ministria identifikoi dy oficerët si pilotin Majed bin Mousa Aëad dhe kryerreshterin Yousef bin Reda Hassan al-Azouni.

Oficerët u arrestuan në vitin 2017 për tradhti dhe mosruajtje të interesave të kombit, sipas deklaratës.

Në prill të vitit 2021, autoritetet saudite njoftuan ekzekutimin e tre ushtarëve nën akuza për “tradhti të lartë” dhe “bashkëpunim me armikun”.