BOTA, 13 Shtator 2023, 15:32

Ministri i Mbrojtjes: Rusia nuk ka ‘zgjidhje tjetër’ veçse të fitojë luftën

Ministri i Mbrojtjes: Rusia nuk ka ‘zgjidhje tjetër’

Ministri rus i Mbrojtjes thotë se Moska nuk ka “zgjidhje të tjera” veçse të fitojë në Ukrainë. Sergei Shoigu tha se forcat ruse në Ukrainë po mbajnë një “mbrojtje aktive”, në komentet e transmetuara nga agjencia ruse e lajmeve RIA.

Ushtria e Kievit ka bërë disa raporte për fitime në fushën e betejës mes kundërofensivës së saj të vazhdueshme.

Të hënën, Ukraina tha se ka rimarrë platformat strategjike të shpimit të gazit dhe naftës nga Rusia në Detin e Zi dhe pretendoi fitime në zonat e pushtuara pranë qytetit lindor të Bakhmut.