AKTUALITET, 28 Mars 2023, 15:42

Vrasja e Pëllumb Islamit në një lokal në Greqi, vetëdorëzohet në polici një prej personave të shpallur në kërkim, pjesë e një grupi kriminal (Emri)

Vrasja e Pëllumb Islamit në një lokal në Greqi,

Më shumë se një muaj pas vrasjes së 40-vjeçarit shqiptar në Greqi, Pëllumb Islamit, është vetëdorëzuar një prej personave i cili ishte shpallur në kërkim.

Në pranga është vendosur shtetasi Olsian Nurixhi, 33 vjeç. Ai është paraqitur sot në Policinë e Athinës teksa ka pranuar se ka qenë i përfshirë në shkëmbimin me armë zjarri që tronditi vendin në muajin e kaluar.

Në 20 mars policia greke arrestoi një tjetër 23-vjeçar shqiptar, i cili kërkohej për ngjarjen. Ata i përkasin një bande kriminale në Greqi.

Si u identifikuan?

Anëtarët e bandës shqiptare janë identifikuar nga kamerat e sigurisë, që kanë filmuar momentin kur ata mbërritën në lokal, si edhe arratisjen e tyre.

Përveç 7 personave të shpallur në kërkim, mes të cilëve 34 vjeçari nga Fieri, Elis Salaj, edhe një person tjetër mësohet se është përfshirë në përleshjen e përgjakshme por nuk është identifikuar ende.

Vrasja

Grupi shqiptar hyri në lokal dhe shkoi drejt zonës VIP. Ata biseduan me pronarin dhe kur po largoheshin u përballën me anëtarët e grupit rival që ndodheshin brenda lokalit, në tavolinën ku ndodhej Pëllumb Islami.

Sipas dëshmitarëve, fillimisht u përleshën dhe kërcënuan njëri-tjetrin në gjuhën shqipe.

Më pas, nxorën armën duke qëlluar në drejtim të grupit rival dhe për pasojë humbi jetën Pëllumb Islami.

Kthesa e hetimeve

Ndërkohë, në bazë të hetimeve, gjatë përplasjes mes bandave janë përdorur dy armë, një revole dhe një pistoletë.

Fillimisht u dyshua se 39-vjeçari u qëllua aksidentalisht, por hetuesit tani dyshojnë se ai ishte shënjestruar qëllimisht, pasi ishte anëtar i bandës rivale me të cilën kishte mosmarrëveshje Elis Salaj.