SPORT, 15 Mars 2023, 20:00

Napoli-Eintracht Frankfurt/ Skena kaosi në qendër të qytetit italian

Napoli-Eintracht Frankfurt/ Skena kaosi në qendër të qytetit

Ajo që ndodhi në ndeshjen e parë tre javë më parë në Frankfurt, parashikoi se edhe kthimi në Napoli do të ishte i nxehtë dhe kjo ishte arsyeja që Ministria e Brendshme italiane shpalli një javë më parë ndalimin e shitjes së biletave për tifozët e Eintracht.

Megjithatë, klubi gjerman apeloi dhe gjykata e rrethit të Napolit e la në fuqi, kështu që 2700 tifozë të Eintracht udhëtuan drejt jugut italian nga mbrëmja e së martës.

Në orët e para të pasdites kanë bërë shëtitje në sheshet qendrore dhe në një moment ka ndodhur një shpërthim nga huliganë gjermanë që kanë sulmuar forcat e policisë, duke shkaktuar dëme në automjete dhe dyqane.

Shihet se ka një përplasje me napolitanët, ndërsa raportohet se tifozët e Yllit të Kuq duan të jenë në Napoli për t’u “bashkuar” me tifozët e “Partenopeit”, por gjermanët kanë edhe përforcime pasi janë në krah Ultrasit e Atalantës që janë armiq të betuar me napolitanët.