LIFESTYLE, 17 Shtator 2022, 09:21

Manjati indian rrëzon Jeff Bezos nga ‘froni’ si njeriu i dytë më i pasur në botë. Kërcënim dhe për pozitat e Elon Musk

Manjati indian rrëzon Jeff Bezos nga ‘froni’ si njeriu i

Jeff Bezos sapo humbi statusin e tij si personi i dytë më i pasur në botë, duke rënë në vendin e tretë. Ndërsa manjati indian i biznesit Gautam Adani i zë vendin teksa ngjitet me shpejtësi në rangun e Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Elon Musk, ende personi nr. 1 më i pasur me 260 miliardë dollarë në llogari, mund t’i duhet të kujdeset për pozitat e tij.

Adanit i janë dashur më pak se 10 muaj për të arritur vendin e dytë pasi e nisi vitin me renditjen në vendin e 14-të dhe shpejt i ngjiti shkallët pozicionimit.

Është hera e parë që një person nga Azia renditet kaq lart në listën e Bloomberg.

Pasuria prej 146.9 miliardë dollarësh e Adanit, e lidhur kryesisht në zotërimet e konglomeratit të tij të gjerë Adani Group, ende është shumë pas 260 miliardë dollarëve të Musk.

Grupi operon një sërë biznesesh duke përfshirë portet dhe qymyrin që kanë lulëzuar vitet e fundit.

Aksionet e disa kompanive Adan janë rritur më shumë se 1000% që nga qershori 2020 – duke reflektuar optimizmin e investitorëve për fuqinë e konglomeratit në fusha si infrastruktura dhe energjia e rinovueshme që kryeministri Narendra Modi i ka prioritizuar për zhvillim.

Aksionet e anijes së tij Adani Enterprises janë rritur më shumë se 115% në 2022.

Në shkurt, Adani kaloi manjatin indian Mukesh Ambani për t’u bërë personi më i pasur i Azisë.

Pasuria neto e Bezos ra në 145.8 miliardë dollarë, sipas Bloomberg, pasi aksionet e teknologjisë u goditën rëndë të premten.

Themeluesi i Amazon renditej më parë në vendin e parë në listë, por pasuria e tij mori një goditje pas divorcit të tij në vitin 2019. Pjesa më e madhe e pasurisë së tij është e lidhur në aksionet e Amazon. Sipas Bloomberg, shitja e teknologjisë ka ulur 45 miliardë dollarë nga pasuria neto e Bezos që nga janari.